Idealnie lekki biszkopt przełożony puszystym kremem. Do tego letnie, sezonowe owoce. Najlepszy deser pod słońcem!
Miałem masę przygód z wegańskim biszkoptem. Dziesiątki przepisów, kilka porażek i niewypałów, dużo modyfikacji i szukania odpowiednich proporcji. Podaję przepis, który udaje mi się już zawsze, wyrasta pięknie i szybko, nie opada.
Połączenie lekkiego białego biszkoptu oraz kremu z mleka kokosowego to idealne ciacho na lato, dodając do tego sezonowe kwaśne owoce otrzymujemy cudotort.
biszkopt: 280 g mąki tortowej
120 g dowolnego cukru (lubię używać domowego z wanilią)
90 g oleju roślinnego
200 ml – 250 ml mleka roślinnego (najlepsze będzie sojowe)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 niepełna łyżeczka octu
szczypta soli
krem: 2–3 puszki mleka kokosowego (stałej, tłustej części)
130 g cukru pudru (zmodyfikuj w zależności od stopnia słodyczy jaką chcesz uzyskać)
1 opakowanie śmietan-fixa (opcjnalnie)
dużo sezonowych owoców
(maliny, borówki, porzeczki, agrest, jagody, ale też mango i ananas)
2. W osobnej misce wymieszaj mleko, sodę oczyszczoną, odrobinę octu i olej. Wlej do dużej miski i szybko wymieszaj aż powstanie dość luźna masa.
3. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia, wylej ciasto i piecz w piekarniku przez 40-50 minut w 180 stopniach.
4. Stałą część (tłustą) dobrze schłodzonego mleka kokosowego (min. 24h w lodówce) włóż do głębokiej miski. Ubijaj mleko na puszystą mieszankę mikserem na wysokich obrotach, dodając co chwila cukru i sprawdzając poziom słodkości. Pod koniec możesz dodać śmietan-fix.
Ubitą śmietankę kokosową włóż do lodówki do schłodzenia.
5. Upieczony i ostudzony biszkopt przekrój na pół. Gdy śmietana kokosowa będzie bardzo dobrze schłodzona możesz zacząć przekładać nią tort i na koniec obsmarować jego boki i wierzch.
6. Udekoruj owocami, wiórkami kokosowymi, startą gorzką czekoladą bądź listkami świeżej mięty pieprzowej. Smacznego!
Czy można pominąć cukier w biszkopcie i użyć mleka owsianego? Czy wszystko powinno być w temperaturze pokojowej?
Wszystko najlepiej, aby było w temp. pokojowej, a cukru nie polecam ot tak usuwać, bo pozmieniają się proporcje w cieście. Można użyć mleka owsianego, jednak polecam sojowe, bo po ścięciu się z octem lepiej reaguje z proszkiem do pieczenia dając pulchniejszy wypiek.
czy można zrobić biszkopt na mące bezglutenowej?
Można, jednak ja nie umiem, nie jestem specem od wypieków bezglutenowych :) Najczęściej odsyłam do gotowego miksu mąk bezglutenowych lub do innych blogów, gdzie takie wypieki są normalnością.
A gdyby tak chcieć zafarbować krem np. burakiem lub marchewką? Ile takiego soku wlać i czy coś jeszcze zmienić? Mógłbyś stworzyć taki wpis? Fajnie byłoby wykonać kolorowe masy kokosowe. Znam tylko sposób na zielony biszkopt ze szpinaku.
W jakiej proporcji zamieniać zwykły cukier na ksylitol czy cukier kokosowy? Takie wskazówki również chętnie przeczytałabym u Ciebie.
Świetne przepisy! :)
Farbowałbym burakiem w proszku – wtedy nie trzeba praktycznie zmieniać promocji, może ciutkę wody dodać. A na zielono jarmużem w proszku :) Dziękuję za opinię i feedback, bardzo cenne są takie wskazówki – postaram się wdrożyć na przyszłość!
Czy zamiana w kremie kokosowym cukru na np. Ksylitol lub eryteytol nie wpłynie na jego konsystencję?
Raczej nie :)
A czemu proszek do pieczenia i sode?
Nie wystraczy sama soda z octem?
Standardowy biszkopt ma jajka a nie ma oleju – pytanie:
czy ten biszkopt mozna tez nasaczac? Jak to sie bedzie mialo z ta konsystencja ciasta po upieczeniu? Jak przechowywac? Standardowy biszpot zostawialam poza lodowka nawet na 3 dni a co z tym?
Sporo pytan, wiem ale lubie vege pieczenie i staram sie teraz wszystkie przepisy na vege przestawic:D
Musi porządnie wyrosnąć – można kombinować samą sodą i octem, ale wtedy trzeba super szybko działać, żeby reakcja nie zaszła zbyt szybko przed pieczeniem.
Można nasączać ostygnięty po upieczeniu, a przechowywać w lodówce na luzie 3–4 dni – poza lodówką nie sprawdzałem :)
Zamiast octu daję sok z cutryny i sodę bez proszku do pieczenia. Musi być tłuszcz, bo ciasto bedzie suche. Ja wolę wegańską margarynę lub Kasię bez laktozy. Też jest Kasia bez tłuszczy zwierzęcych, a daje lepszy efekt niż olej. Ciasto jest pulchne i sprężyste . To z olejem takie jest ciężkie, zbite.