Jesień, dynia, cynamon i gałka muszkatołowa.
Bardzo proste do wykonania muffiny z podstawowych składników.
Z całkiem sporym dodatkiem dyniowego purée.
260g mąki pszennej razowej (ok. 2 szklanki)
90g cukru (ok. 1/2 szklanki)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
1 i 1/4 szklanki mleka sojowego
1 łyżka oleju roślinnego
niepełna szklanka purée z pieczonej dyni
2. W mniejszej misce wymieszaj dokładnie wszystkie mokre składniki do połączenia.
3. Mokre składniki przelej do sypkich i dokładnie wymieszaj. Dodaj opcjonalnie ulubione bakalie.
4. Ciasto przełóż do blachy na muffiny wysmarowanej olejem. Piecz przez około 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni do suchego patyczka.
5. Do muffinów możesz przygotować krem „bitą śmietanę” z tego przepisu. Smacznego!
na podstawie tego przepisu
Robiłam wszystko zgodnie z instrukcjami, naoliwiona blaszka i temp wszystko zgodnie z wytycznymi, jednak po 25 minutach musiałam wyjąć blaszkę (nie po 30), babeczki po wyjęciu z zewnątrz spalone, w środku z zewnątrz spalone, w środku ciasto surowe. Niefajnie, moja studencka kieszeń wydała 12 złotych na dynię z biedronki, a wszystko trafiło do kosza
Bardzo mi przykro, że tak się stało :( Niestety mimo przestrzegania przepisu, nadal istnieje wiele zmiennych, które mogą spowodować nieudany wypiek. Tutaj stawiałbym na dyniowe puree, które może mieć różną wilgotność i ilość wody, a to bardzo ważne ze względu na mąkę pełnoziarnistą – chłonie ona bardzo dużo wody i zbyt sucha konsystencja nie pozwala wyrosnąć ciastu. To dość stary przepis, przyjrzę się recepturze i postaram uzupełnić o ważne instrukcje.
Zapomniałam zabrać z poprzedniego mieszkania formy na muffiny, ale mam tortownicę i keksówkę i nie planuję w tym tygodniu podróży do Ikei ani niczego podobnego. Mogę zrobić z tego ciasto czy konsystencja jest typowo muffinowa?
Zrobiłam lekko zmodyfikowane. Mąka pszenna i razowa orkiszowa (po szklance), zamiast cukru syrop z agawy a zamiast oleju masło orzechowe. Dzieciaki wcinają aż miło popatrzeć :)
Ile takiego syropu z agawy dodać? I ile masła Pani dodała? Brzmi bardzo fajnie taka zmiana. :)
A takie pytanie: lepiej aby babeczki były w papierowych foremkach + ta forma na babeczki czy sama forma na babeczki + np. olej kokosowy?
papierowe foremki i forma :)
Muszę się pochwalić. Zaryzykowałam bez papierowych i wyszły. Olej kokosowy to cudo, a babeczki… są świetne. Dzięki jeszcze raz. :D
to świetnie! cieszę się bardzo :)
Super. Dziś będą. :D
niestety nie jestem mistrzem wypieków bezglutenowych, więc użyłbym po prostu miksu różnych mąk, w tym np. mąki z tapioki
Hej, Eryku! :)
Zrobiłam i niestety wyszły totalnie gumowe. Masz może pomysł z czego to może wynikać? Na zdjęciu wyglądają pięknie o smacznie!
nie mam pojęcia :( może za mało mleka? mąki pełnoziarniste potrafią być zdradliwe i te, które są z razowe 2200 mogą chłonąć dużo wody :/ – a to też może być sprawa puree, które może różnić się zawartością wody
podejrzewam, że po prostu zbyt mało płynu i ew. proszku/sody i nie miały jak wyrosnąć
Wyrosły, ale mi też wyszły gumowate i z zakalcem w środku. Szkoda, bo dzieci bardzo czekały. Nie wiem, co poszło nie tak. Ciasto powinno być bardziej rzadkie czy bardziej gęste?
Pełnoziarniste wypieki mają to do siebie niestety, że trudno oszacować ile wody pochłoną. Jeśli są gumowane i zakalcowate – podejrzewam za mało wody, nie miały szansy podrosnąć przez ciężką mąkę.
mozna uzyc zwyklego mleka zmiast sojowego? :)
tak
A czy można użyć zdrowszej mąki,np. razowej 2000,orkiszowej, bądź żytniej? Czy nadal będą smaczne? Chodzi mi o jak najzdrowszą wersję :)
używałem pszennej 1850 i wychodzą najlepsze – tzn. są bardziej treściwe, ale zbyt ciężkie nie, przy żytniej wychodzą trochę zakalcowate (mało glutenu), z orkiszową nie próbowałem
Puree z pieczonej dyni?
tak jest
coś mi się tak wydaje, że nikt nie oprze się tym muffinkom! pełne zdrowia, a do tego smaczne – nic dodać, nic ująć!
jest jesień – jest dynia i aromatyczne przyprawy, tak trzymać! :)
prezentują się bardzo apetycznie!