Bez ani jednego jajka, pyszny i puszysty.
Z ulubionymi dodatkami.
Po hummusie, po burgerach i niesamowicie popularnych ciastkach z czekoladą, przyszła pora na wegański omlet – ale co łączy te wszystkie przepisy? Ciecierzyca.
Dzięki ekstra składnikom przypomina konsystencją i smakiem prawdziwy omlet. Do tego ulubione warzywa. Pyszności.
Z przepisu stworzysz sypki mix, który potem bez problemu zamienia się w niesamowite danie.
Do omletu można dorzucić wszystkie ulubione warzywa, ja dorzucam zawsze cebulkę i pieczarki, czasem paprykę, jarmuż, brokuły. Kreatywność na pierwszym miejscu.
2 szklanki mąki z ciecierzycy
3 łyżki zmielonego siemienia lnianego
4 łyżki płatków drożdżowych (bezglutenowcy: uwaga na te ze słodem jęczmiennym)
1 ½ łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
¾ łyżeczki czarnej soli (kala namak)
½ łyżeczki soli morskiej
½ łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
½ łyżeczki kurkumy (opcjonalnie dla koloru)
2. Aby zrobić 1 średni omlet użyj około ½ szklanki mixu i dodaj do niego ½ szklanki wody.
(proporcje 1:1). Odstaw na około 5 minut aż masa zgęstnieje.
3. Na rozgrzanej patelni podsmaż ulubione warzywa, następnie „wbij” masę omletową na patelnię z odrobiną rozgrzanego oleju, w tej metodziemożesz do niej ew. dodać odrobinę wody gdy za bardzo zgęstnieje. Innym sposobem jest najpierw usmażenie omletu, a następnie wrzucenie do niego warzyw.
4. Gdy jedna strona omletu już się podsmaży, obróć go na drugą stronę (talerz jest bardzo przy tym pomocny). Dokładnie smaż omlet, by nie był surowy w środku. Gotowe – smacznego!
Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!
Bardzo dobry, ale wyszedł mi trochę gorzki – który składnik mógł za to odpowiadać?
Mąka z ciecierzycy może być nieco gorzka – zależy od producenta. Następnym razem polecam nieco dłużej odstawić masę do nasiąknięcia wodą i dodać nieco więcej soli.
Zrobiłam!!! Na slodko!!! Poddusilam pokrojone w kostke jablko z dwoma daktylami i cynamonem. Mix robilam na swiezo, bez pieprzu i czarnej soli (bo nie mam). no i nie mialam mielonego lnu wiec zalalam pol godziny wczesniej caly len iloscia wody przeznaczona do rozrobienia ciasta.. i dodalam troche aquafaby i łyzke chia. tylko nie wiem dlaczego ale taki mydlany smak wyszedl .. moze za duzo platkow drozdzowych mi sie sypnelo? Ale konsystencja rewelka!!! i te cale nasiona lnu nie przeszkadzaly.. tylko to „mydlo” .. nasteonym razem bez platkow zrobie, moze to ich wina..
Jaką patelnię polecasz? Niestety, nie robiłam nigdy tradycyjnego omletu, więc nie dość, że omlet mi się przykleił do patelni, to jeszcze nie wiem, jak go obrócić. ;D
Mydlany smak najprędzej od proszku do Pieczenia/ sody. Może dałaś za dużo?
A tak się zastanawiam czy sprawdzi się do pancakes na słodko? Robilam narazie na słono z papryka lub z pieczarkami i super, chociaż robilam placuszki małe nie omlet.
Nie próbowałem, ale pokombinuję na słodko, fajna inspiracja :)
A mi nie smakował:( bardzo czuć smak ciecierzycy, taki grochowy. Zrobiłam z pieczarkami i papryka. Probowalam zwiększyć ilość drożdży i przypraw , nic nie pomaga.
Polecam spróbować innej mąki z ciecierzycy – może drobniej zmieloną?
Słyszałam kiedyś, że smak ciecierzycy niweluje ocet jabłkowy. Ja dodaję około łyzki i znika cały posmak.Ocet też fajnie pobudza proszek do pieczenia i omlet jest bardziej puszysty :)
Względem pobudzenia proszku/sody i spulchnienia omletu ocet to na pewno dobry pomysł :)
Polecam z burakiem, rukolą i wege fetą :D