Ciastka z fasoli – wersja fit

 

Podobają Ci się moje przepisy?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się ich więcej!

Odchudzona wersja wcześniej publikowanych ciastek z fasoli. Nadal bezglutenowe i pyszne, tym razem bez cukru (słodu) i z dodatkiem masła orzechowego zamiast oleju.

IMG_2272

Pierwszy przepis na ciacha z fasoli (!) wywołał niezłą furorę. Postanowiłem pobawić się jeszcze bardziej przepisem i wykombinować ciacha w wersji jeszcze zdrowszej. Pozbawione są one dodatku czystego oleju, za to podrasowane masłem orzechowym. Zamiast syropu z agawy użyłem mieszanki ksylitolu z erytrytolem, diabetycy się ucieszą. Jednak najważniejszy składnik – fasola, pozostał niezmienny, no a jak inaczej!

Erytrytol – podobnie jak bardziej popularny ksylitol, jest poliolem. Dzięki słodkości odpowiadającej około 70% słodkości sacharozy może być używany jako jej zamiennik. Nie powoduje skoków glukozy ani insuliny we krwi, nie wpływa również na powstawanie próchnicy. Bardzo bliski braciszek ksylitolu jest jednak zdecydowanie mniej kaloryczny – 1g dostarcza tylko 0,2kcal (ksylitol 2,4kcal) oraz nie powoduje niepożądanych ubocznych efektów ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia, czy biegunki – co niestety ksylitolowi czasem się zdarza. Niestety nie fermentuje razem z drożdżami, więc drożdżówek na nim nie będzie, ale ciacha z fasoli zdecydowanie tak!

IMG_2244

Składniki na około 9 – 10 średnich ciastek:
1½ szklanki ugotowanej czerwonej fasoli (może być z puszki)
3½  łyżki masła orzechowego
3 łyżki kakao
4 łyżki zmielonego na puder ksylitolu lub erytrytolu (jeśli lubisz słodkie ciastka, dodaj więcej)
1 łyżka zmielonego siemienia lnianego
1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
¼ szklanki wody (lub mleka roślinnego)
dodatki: migdały, nerkowce, wegańska czekolada

1. Fasolę, kakao i proszek do pieczenia przełóż do naczynia blendera i zmiksuj na gładką masę. Dodaj masło orzechowe oraz wodę i ponownie zmiksuj.
2. Kolejno dodaj ksylitol/erytrytol (można dodawać stopniowo sprawdzając stopień słodkości ciasta, trzeba wziąć poprawkę, że ciastka po upieczeniu są mniej słodkie niż ciasto) i siemię lniane, dokładnie zmiksuj masę i odstaw na około 10 minut, siemię wchłonie nadmiar wody.
3. Piekarnik nastaw na 180 stopni, a ciasto na ciastka rozsmaruj dużą łyżką na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, formując płaskie i okrągłe ciacha. Na wierzch dodaj dodatki. Blachę włóż do piekarnika na około 20 – 30 minut i piecz na środkowym piętrze. Czasem piekę krócej, by środek ciasta pozostał lekko niedopieczony – mam wtedy pyszne mokre w środku ciastka, a’la brownie, a gdy są jeszcze ciepłe, można powiedzieć, że z kremem w środku! (<3)
4. Po tym czasie odstaw ciastka do ostygnięcia na metalowej kratce.
Gdy ostygną, jedz bez wyrzutów sumienia!

Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!