Kwaśny twaróg migdałowy

Pyszny migdałowy twaróg, idealny na kanapkę, ale też do sałatki i wielu innych dań.100% roślinny i bezglutenowy – dla wszystkich!

IMG_1619

Wegański nabiał dla początkujących to wielka niewiadoma, dziwne przepisy z płatkami drożdżowymi albo czarną solą (kala namak). Wegańskie twarożki najczęściej powstają z orzechów, tak jak ten – z migdałów. Istnieje wiele wersji i przepisów, również na te z nerkowców, jednak ja przedstawiam ten najprostszy, najbardziej uniwersalny i podatny na wszelkie modyfikacje zgodne z Waszym gustem.

IMG_1615

Zamiast wody i części soku z cytryny możesz użyć rejuvelacu, który nada serkowi charakterystycznego kwaśnego posmaku i przyśpieszy jego fermentację. Tak postąpiłem w tym przepisie na pieczone bataty.

Wegański twaróg migdałowy

Składniki na jeden twarożek średnicy ok. 10cm i wysokości 2,5cm:
1 szklanka migdałów
sok z cytryny (z około jednej sztuki)
woda
sól, pieprz

1. Migdały zalej wodą i pozostaw na całą noc do namoczenia. Rano zalej je wrzątkiem i po odstawieniu na 15 minut, obierz je ze skórki – będzie łatwo odchodzić.
2. Obrane migdały przenieś do naczynia dobrego blendera i zblenduj z dodatkiem soku z cytryny (najlepiej dodawać stopniowo i sprawdzać kwasowość) i ew. wody, ale tylko odrobiny – tak by migdały idealnie się zmiksowały. Czym bardziej zmiksowane, tym gładsza konsystencja serka – bardziej smarowna, więc jeżeli chcesz uzyskać mocny i twardy ser, nie blenduj do końca na „wióry”.
3. Zmiksowaną masę przełóż do woreczka do robienia mleka roślinnego, gazy lub czystej ściereczki i odciśnij nadmiar wody i zawiń serek formując go w odpowiedni kształt i odstaw go do odpoczęcia oraz fermentacji w płaskim naczyniu, do lodówki. Czym więcej czasu upłynie, tym serek będzie bardziej kwaśny, ale wspaniały jest już po kilku godzinach odstania. Uwaga też, aby zwyczajnie nie skwaśniał od zbyt długiego „leżakowania”.
4. Gotowy serek podawaj rozsmarowany na kanapce, bądź pokrojony i wrzucony do sałatki. Będzie również świetnym dodatkiem do makaronu.

Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!

ten twarożek to praktycznie 100% migdałów, jednak wartości odżywcze mogą się nieco różnić
przez ubytek odciśniętej wody po zmiksowaniu, z którą na pewno „wycieka” część składników

guest

21 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Karolina

Hej :) Czy robiłeś może testy ile dni maksymalnie taki twaróg może stać w lodówce ?

Paula

Eryk, a jakiego blendera do tego używasz? Mój ręczny sobie nie radzi. :(

Kasia

Eryk czy taki ser bedzie ok do pierogow ? ;) pozdrawiam ❤

Asia

Serek w lodowce ma byc zakryty? Gdzie mozna kupic taka siatke na ser?

Skylar

dzięki za fantastyczne i proste przepisy! zastanawiam się czy w ramach probiotyku mogę dodać kefir wodny? jeśli tak, to jaka ilość? parę łyżek?