Klasyczny kotlet fasolowy ze słodkim ziemniakiem, aromatycznym sezamem i imbirem. Jako wsad do wegańskiego burgera albo i główna część obiadu obok sałatki i kaszy. Prosty i najlepszy!
Kotlety przygotowuję w mgnieniu oka, najczęściej na poczekaniu, a przepis często jest trudno mi przewidzieć, gdyż większość z nich robię zupełnie spontanicznie i „na oko”. Lepię wegańskie burgery ze szpinaku, jarmużu, batata, fasoli, kaszy, płatków, czy po prostu resztek obiadowych
Jednak te kotlety z batata powstały jako przemyślana całość i nie zawiodły. Nie piekę batata i nie dodaję go jako purée do masy kotletowej – nie mam na to czasu!
Starte słodkie ziemniaki mieszam ze zmiksowaną fasolą, dodaję resztę składników i zaoszczędzam dzięki temu sporo czasu, który przeznaczam obecnie na naukę do zaliczeń i egzaminów. Dzięki przygotowaniu podwójnej porcji – mam obiad na 3 dni, a w typowo studencki dzień, który ograniczają fundusze – bataty można zastąpić tartą marchewką
Kotlety są bardzo aromatyczne dzięki mieszance przypraw, ale też dodatkowi odrobiny imbiru, który niesamowicie podkręca ich smak! Słodkie bataty i orzechowy sezam nadają charakterystycznego smaku, który z pewnością zaspokoi Wasze kubki smakowe!
Dzięki dodatkowi fasoli, burgery są sycące i zawierają więcej białka, niż te standardowe robione na bazie kaszy. Nie przerażajcie się długą listą składników, wszystko jest łatwo dostępne i warte zachodu. Każda okazja jest dobra, by przemycić trochę strączków
1 batat, czyli około 2 szklanki startego na drobnych oczkach
1½ szklanki ugotowanej białej fasoli (lub taka sama ilość z puszki)
1 łyżka octu jabłkowego
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżeczka sosu sriracha (opcjonalnie)
¼ szklanki oleju (rzepakowego, z pestek winogron)
½ szklanki płatków gryczanych (owsianych bądź jaglanych, dowolnie)
1 mała cebula
1–2 ząbki czosnku
1–2 łyżeczki startego świeżego imbiru
3 łyżki ziaren słonecznika
5 łyżek ziaren sezamu
1 łyżeczka wędzonej papryki
1 łyżeczka mielonej kolendry
1 łyżeczka suszonego oregano
sól i pieprz
2. Fasolę zmiksuj razem z olejem, octem jabłkowym, sosem sojowym i odrobiną sosu sriracha. Dodaj posiekaną cebulę, czosnek oraz imbir.
3. Pastę fasolową przełóż do batatów, dodaj przyprawy oraz płatki gryczane i dokładnie wymieszaj do połączenia składników.
4. Na suchej patelni podpraż słonecznik oraz sezam i dodaj do masy (zostaw odrobinę sezamu do posypania kotletów) dokładnie ją mieszając.
5. Piekarnik nagrzej na 200–220°C, a kotlety formuj zwilżonymi dłońmi i układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, posyp pozostałym sezamem. Piecz przez około 30–40 minut, a w połowie czasu obróć na drugą stronę. Na koniec włącz funkcję termoobiegu by kotlety były ekstra-chrupiące, uwaga by jednak nie wyschły za bardzo. Smacznego!
Czy przy pominięciu octu należy dodać zamiast niego trochę wody? Mam skrajny octowstręt wechowy, mam odruch wymiotnym od tego zapachu. Ocet to składnik, który w moim domu nie ma racji bytu.
Zresztą i tak wprowadziłabym swoje modeyfikacje, np. nie cierpię cebuli, a sezamu nie jadam z powodu uczulenia i niechęci do twardej konsystencji.
Ocet możesz akurat po prostu pominąć :) Akurat nadmiar wody w masie na wegańskich kotletach utrudnia ich wyrabianie, więc nie jest konieczny jej dodatek w zamian za ocet.
Czy zamiast białej fasoli można dać czerwoną lub zieloną soczewicę -akurat te strączki mam pod ręką? :)
Czerwona fasola będzie OK!
Dzięki, w takim razie jutro działam z tym przepisem! ;)
Dzień dobry :) Eryku, czy ciecierzyca też da radę wg Ciebie?
Powinna dać radę!
Kotlety obłędne, podałam przepis dalej, bo warto dzielić się dobrem ;)
Pyszne, robię je właśnie jako burgery do bułki
Świetne! Polecam też spróbować z kminem rzymskim!
Przepyszne wyszły! Zrobiłam na urodzinowy obiad jako alternatywę schabowego i cała rodzinka zachwalała :) Przy obracaniu były jeszcze trochę miękkie, więc włożyłam do piekarnika jeszcze na kilka minut i dopiero obróciłam – już bez problemu. Dziękuję za ten przepis!!
Ma znaczenie ocet jablkowy ? A co jaj dam ocet winny ? Czy mozna prosic o jakies dania na diecie bezmlecznej i zeby nie wystepowal tam nikiel (migdaly, orzechy, gryka, straczki ) dziekuje za odpowiedz
Może być ocet winny :) Równie dobry będzie zwykły sok z cytryny.
Co moge dac zamiast straczkow / fasoli, mimo ze lubie wole unikac
Te kotlety bazują na fasoli, więc po prostu najlepiej poszukać innego przepisu :).
Czy batat powinien byc w formie wiórków czy papki?
Wiórków.
Przepyszne ! Robilam w 200 stopniach w razie wu iwyszly idealne, miekkie w srodku i chrupkie na zewnatrz. Dalam mix nasion (dynia,slonecznik,sezam) bo nie mialam samego sezamu i sa naprawde rewelacyjne :) Dziekuje za przepis!
Przymierzam się do tych kotlecikow tylko ta ilość oleju mnie troche stopuje.
Zastanawiam się po co odwracać kotlety na druga stronę w czasie pieczenia? Przeciez piekarnik grzeje z dołu i z góry?
Góra szybciej schnie, gdy dół jest nadal wilgotny – obracamy, aby kotleciki były z dwóch dobrze upieczone :)
Wyszły :) Tylko trochę suche…i bardzo, ale to bardzo czuć płatki gryczane…przeważają cały smak…i przez to mi nie smakują :( Są „zjadliwe” tylko z jakimś sosem. Następnym razem dam o połowę mniej płatków, już na pewno owsianyh :)
hmm kompletna porazka z tymi kotletami… wszystkie sie rozwalily i nie mozna bylo ich w ogole przelozyc na druga strone. Robione dokladnie jak w przepisie- cos im brakuje zeby sie trzymaly razem a szkoda- moze przynajmniej beda smakowac dobrze. Ahh takie mialam nadzieje- inneTwoje przepisy palce lizac- boskie- ale ten trzeba przejrzec jeszcze raz
Nic się nie rozwala. Jak to mówią złej baletnicy…Kotleciki są przepyszne. Jeśli są pieczone w odpowiedniej temperaturze, nie są ani suche ani spieczone :))
Dopiero co trafiłem na ten blog – jest świetny, a wiem co mówię, bo przeglądam tego trochę ;) Bardzo dobra robota. Wypróbowałem przepis na te kotlety i muszę znowu pochwalić, bo w smaku są rewelacyjne! Bardzo dziękuje :)
PS. Wiesz może czy jest możliwość importowania gotowego przepisu do cronometer na własne konto? Z tego co patrze to nie ma, ale z ciekawości mimo wszystko zapytam.
Niestety chyba nie ma takiej opcji, a szkoda!
W smaku rewelacyjne. Ale chyba batat był za duży, bo się rozpadły przy przekładaniu na drugą stronę. Przełożyłam do naczynia żaroodpornego i mam pasztet :-)
Absolutnie przepyszne! Od teraz już chyba zawsze będę mieć te składniki w domu by móc zrobić te kotlety. Mistrzostwo :)
Czy jest wersja dietetyczna bez takiej ilosci oleju?
Możesz zminimalizować olej od ilości jakiej potrzebujesz, jednak wtedy burgery mogą nie być tak chrupiące i mogą mieć problem z odchodzeniem od papieru do pieczenia.
A czy zamiast batata sprawdzi się również dynia?
Tak!
Przepyszne! Już drugi raz robiłam, raz z batatami i raz z marchewką. Trafaiją na listę ulubionych przepisów <3
Pyszne, aromatyczne i pełne smaku kotlety. Nawet zdeklarowany mięsożerca się zajadał i chwalił :) polecam!
Czy białą fasolę można zastąpić czarną?
Pewnie!
Eryk , re-we-lac-ja! Chyba best ever:) Jem jako burgery, dzięki za ten przepis, pozdrowionka! Zosia
Bardo się cieszę! <3
Niestety po raz kolejny się zawiodłam. Próbowałam twoich ciasteczek – calutkie się spaliły na węgiel. Teraz te kotleciki – lekko rozwalające się, strasznie strasznie suche – jak bezsmakowe ciastka. Nie wiem, czego to jest winą, może mój piekarnik jest jakiś nie taki?
W przepisie było „zmiksować fasolę…” – jak można zmiksować fasolę z cebulą i resztą? Włączyłam obroty i po chwili miałam całą zawartość miski na blacie. Zebrałam i zblendowałam, a smak nie powala.
W takim razie Twój piekarnik zdecydowanie przepieka, skoro ciastka się spaliły (nie pilnowałaś?) i kotlety wyszły rozwalające się i suche. Grunt to pilnować piekarnika, bo każdy jest zupełnie inny i trzeba na bieżąco sprawdzać. Ugotowaną fasolę z cebulą oraz resztą (czyli np. olejem, octem i sosem sojowym, które są płynne) jak najbardziej da się zmiksować bez żadnego trudu – nie wiem jakiego blendera używasz.
Zrobione, zjedzone, mniam! Dziękuję za jak zwykle pyszny przepis :)
Genialne! Wrzuciłam do bułki z warzywami, domowym BBQ i bekonem z tempehu, najlepsze jakie jadłam :D
te burgery są przepyszne :D
Da sie zamrozic takie gotowe kotlety?:)
Tak :)
są pyszne, ekstra chrupiące zewnątrz a w środku cudowna zwarta konsystencja, przepis sprawdza się świetnie!
miałem dużego batata i wystarczyło zetrzeć połowę, resztę upiekłem razem z kotletami, będzie na potem do przepisów gdzie potrzebny jest w tej formie ;)