Jagodowy sernik jaglany na zimno

To już prawdziwa klasyka. Najlepszy sernik jaglany tym razem w letniej, sezonowej wersji z jagodami! Idealny na letni wieczór na balkonie.

sernik-jagodowy-5262

Sernik jaglany na moim blogu to już świętość, nie mówiąc już od ilości odsłon przepisu, a przede wszystkim o tych wszystkich kawałkach, które codziennie zajadacie u siebie w domach Duma! W tym przepisie zrobicie letnią, owocową wersję przepisu. Nie będzie to jednak dodatek galaretki, tylko dodatkowa warstwa jaglanego kremu, tym razem z jagodami. Jako uzupełnienie całego ciasta idealnie pasują liście mięty oraz świeży, starty miąższ kokosa.

sernik-jagodowy-5277

Składniki na formą około 21 cm średnicy:
spód: 1,5 szklanki migdałów
100g suszonych daktyli (kilkanaście sztuk, niepełna szklanka)
niecała szklanka płatków owsianych (bądź szklanka wiórków kokosowych w wersji GF)
1 łyżka oleju kokosowego (opcjonalnie)
masa: 200g kaszy jaglanej (1 szklanka)
100 ml syropu z agawy, do smaku
sok z 1 cytryny
niepełna szklanka orzechów nerkowca, namoczone na noc
1 szklanka jagód leśnych (świeżych lub mrożonych)
świeży miąższ kokosa, lub wiórki kokosowe
świeża mięta

1. Spód: daktyle namocz we wrzątku przez kilka minut, a migdały zmiel na wióry (malakser, młynek), razem z płatkami owsianymi, bądź wiórkami kokosowymi. Namoczone daktyle zmiksuj na gładką pastę i połącz z mąką migdałowo-owsianą/kokosową i ewentualnie dodaj odrobinę wody i oleju kokosowego, aby masa się skleiła. Na wyłożoną blaszkę folią spożywczą wyłóż masę na spód i ugnieć palcami. Odłóż do lodówki do schłodzenia.
2. Masa: kaszę jaglaną przepłucz, następnie zalej niecałymi 4 szklankami wody, lub mleka (objętość kaszy do płynu około 1 : 4) i gotuj na w o l n y m ogniu przez około 20 minut, aż kasza wchłonie całą wodę i mocno się rozklei, będzie bulgotać i pryskać (pod koniec przykryj przykrywką). Około 2 łyżki kaszy jaglanej dodaj do namoczonych nerkowców i mocno je zblenduj na gładką masę, następnie dodaj do pozostałej kaszy i zblenduj wszystko na gładką masę dodając syrop z agawy (stopniowo) oraz sok z cytryny (kontrolując cały czas smak masy, można dodawać więcej lub mniej). Poprawne ugotowanie kaszy jest bardzo ważne, podczas miksowania powinna zasychać już na krawędziach garnka. 2/3 masy wylej na schłodzony wcześniej spód i odstaw do ostygnięcia w chłodne miejsce. Resztę jaglanej masy zmiksuj z opłukanymi jagodami i rozlej ponownie na lekko zastygniętą białą masę.
3. Sernik odłóż od ostygnięcia najlepiej na całą noc do lodówki. Następnego dnia zetrzyj świeży miąższ kokosa dekorując nim oraz świeżymi jagodami górę ciasta, dodając również listki mięty.  Smacznego!

Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!

Masa jagodowa będzie rzadsza niż masa biała, jednak jeśli jest wykonana zgodnie z instrukcją to pięknie zastygnie i nie będzie się rozlewać. Opcjonalnie do wrzącej, ale już zmiksowanej masy można dodać łyżeczkę agaru, by ją odrobinę zagęścić. Przy użyciu agaru można również dorzucić więcej owoców, by wzmocnić jagodowy smak. Można też ewentualnie zmniejszyć ilość wody do gotowania, a w razie późniejszej potrzeby zwyczajnie ją dodać.

sernik-jagodowy-5260

guest

68 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pat

A czy migdały należy wcześniej obrać czy nie? Z góry dzięki za odp :)

Asizna

Najlepszy jagielnik! Nawet dziadkowie pokochali nie wierząc początkowo że to z kaszy jaglanej :)

Monika

Czy kaszę blendujemy tuż po zdjęciu z ognia czy czekamy aż trochę stężeje?

Aldona

Eryku, masz cudowne przepisy, jestem zachwycona, wielu przepisow, ktore masz na Twojej stronie poszukiwalam przez lata. DZiekuje bardzo. Pytanie, czym moge zastapic nerkowce w serniku jaglanym? Mam alergie na nerkowce, migdaly,, laskowe i orzechy pekan

Anna

Niestety sernik rozlał się po zdjęciu obręczy.