Rozgrzewający krem z pieczonych warzyw

 

Podobają Ci się moje przepisy?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się ich więcej!

Gęsta i aromatyczna zupa-krem to najlepszy sposób na rozgrzanie się podczas coraz to chłodniejszych, letnio-jesiennych wieczorów. Ten krem przygotujesz w 30 minut, a rozgrzeje Cię on na długie godziny.

krem-z-pieczonych-warzyw-6158-2

Uwielbiam gęste zupy, do których mogę wrzucić domowe grzanki z pełnoziarnistego chleba, garść kiełków, podsmażoną cebulkę i zwieńczyć kleksem śmietanki migdałowej. To one najlepiej rozgrzewają podczas chłodniejszych dni i jednocześnie zapewniają syty obiad.

krem-z-pieczonych-warzyw-6115

Ten przepis to bardzo prosty sposób na taką zupę. Znajdziesz w niej składniki, które długo, długo mogą przebywać w Twojej kuchni, tak więc to pożywne danie możesz zrobić w każdej chwili, przy odrobinie zaopatrzonej spiżarni. Pokrojone w małą kostkę warzywa szybciej się upieką, tak więc nie martw się, że spędzisz godziny przy piekarniku!

krem-z-pieczonych-warzyw-6155-2

Gęstość kremu możesz dowolnie modyfikować pod swoje własne upodobania poprzez dodatek większej, lub mniejszej ilości bulionu warzywnego. Więc z jednego przepisu możesz zrobić 2 porcje bardzo gęstej zupy, lub kilka więcej rzadszego kremu.
Składniki na około 3 – 4 porcje:
3 mniejsze marchewki
połowa średniego korzenia selera
1 batat
1 średni zwykły ziemniak
1 średnia biała cebula
4 ząbki czosnku
1 łyżeczka startego, świeżego imbiru
3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
2 łyżki oliwy z oliwek
½ litra – 1 litr bulionu warzywnego bądź grzybowego
1 łyżeczka papryki wędzonej
1 łyżeczka papryki ostrej
pół łyżeczki kuminu
sól, pieprz
do podania: grzanki, śmietanka słonecznikowa

1. Batata, marchew, ziemniaka i selera dokładnie wyszoruj, obierz jedynie selera. Pokrój je wszystkie w dwucentymetrową kostkę i przełóż do szerokiej miski. Dodaj koncentrat pomidorowy i natrzyj nim wszystkie warzywa, najlepiej zrobić to rękoma.
2. Piekarnik nagrzej do 190 stopni, blachę wyłóż papierem do pieczenia i rozłóż na nim warzywa wraz z obranym czosnkiem. Piecz, aż wszystkie warzywa będą miękkie, a czosnek wyjmij wcześniej, po upływie około 15 minut, by się nie przypalił i nie był gorzki.
3. W między czasie na rozgrzanej patelni wraz z oliwą z oliwek podsmaż posiekaną cebulkę, aż będzie zeszklona. Dodaj teraz starty imbir i chwilę wszystko podduś mieszając energicznie.
4. Upieczone warzywa przełóż do garnka, bądź do blendera kielichowego i dodaj cebulę z imbirem. Miksuj na wolnych obrotach dodając po trochu bulionu, aż uzyskasz pożądaną przez siebie konsystencję. Dodaj przyprawy i dodatkowo dopraw solą i pieprzem.
5. Podawaj z ciepłymi grzankami, kleksem śmietanki słonecznikowej i ulubionymi kiełkami. Smacznego!

Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!