Jesień sprzyja korzennym aromatom, a zdrowa kuchnia roślinna wykorzystywaniu popularnych warzyw w wypiekach. Takie są właśnie marchewkowe muffiny! Aromatyczne dzięki przyprawom, sycące dzięki mące pełnoziarnistej – ale przede wszystkim, są po prostu pyszne!
Uwielbiam proste wypieki, a właśnie te babeczki takie są. Wystarczą dwie miski, jedna szklanka i foremki. Przy dobrej organizacji przygotowanie trwa bardzo krótko, a efekt finalny jest naprawdę boski! Takie muffiny to dobra opcja nawet na szybkie śniadanie w domu z ciepłym mlekiem roślinnym, albo jako szybka przekąska podczas dnia na uczelni, czy też w pracy.
2 szklanki (około 250g) mąki pszennej pełnoziarnistej
2 – 2½ szklanki marchewki startej na grubych oczkach tarki
¾ szklanki (około 130g) cukru lub ksylitolu (robię pół na pół)
½ szklanki łagodnego oleju (np. słonecznikowy, rzepakowy, ryżowy)
1 szklanka mleka sojowego (najlepiej niesłodzonego)
3 łyżki zmielonego siemienia lnianego
1 łyżeczka sody oczyszczonej
2 łyżeczki cynamonu
1½ łyżeczki imbiru
½ łyżeczki gałki muszkatołowej
½ łyżeczki kardamonu
½ łyżeczki soli
szczypta pieprzu
krem: niepełna szklanka orzechów nerkowca, namoczonych we wrzątku na kilka godzin
1 łyżka oleju kokosowego
odrobina ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
syrop klonowy do smaku
sok z około ½ cytryny
woda/mleko roślinne
szczypta soli
2. W średniej misce wymieszaj olej z cukrem, mlekiem roślinnym i siemieniem lnianym, odstaw na kilka minut. Utarty płyn przelej do dużej miski i dodaj następnie marchew. Wszystko dokładnie wymieszaj do połączenia się składników.
3. Formę na muffiny wyłóż papilotkami i nakładaj do każdego dołka porcję ciasta, około 1½ łyżki. Włóż do wcześniej nagrzanego piekarnika na 180°C i piecz przez około 30 – 40 minut, aż włożony patyczek do ciasta nie będzie mokry. Muffiny są jednak pyszne, gdy są lekko wilgotne w środku, więc trzeba pilnować, by ich nie przesuszyć.
4. W między czasie zmiksuj orzechy nerkowca z sokiem z cytryny, olejem kokosowym, syropem klonowym i odrobiną soli, aż do uzyskania odpowiedniej, kremowej konsystencji za pomocą dodatku wody i mleka roślinnego.
5. Upieczone muffiny ostudź i dopiero wtedy nakładaj schłodzony w lodówce krem, a najlepiej przed samym podaniem. Gotowe! Muffiny są jeszcze lepsze drugiego dnia przechowywane w zamkniętej szafce. Smacznego!
Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!
Nie jestem weganką, ale to jest zajebiste, robię w formie ciasta, bo nie mam tej formy do mufin. Super, dzięki!
Wyszły obłędne. Najlepsze ciasto marchewkowe jakie jak dotąd zrobiłam. Pyszne i o idelanej konsystencji. Dziękuję za przepis :)
Witam serdecznie pytanie o krem czy zamiast oleju kokosowego użyć można masła klarowane
Wnusia nie toleruję smaku kokosa
Tak, to nie jest dużo ilość i powinny wszystko być OK :)
Babeczki zawsze wychodzą pyszne, tym razem dodałam do nich orzechy włoskie i żurawinę, do ciasta dałam trochę dodatkowego mleka i polecam to połączenie, wyszły genialne. A krem już w ogóle robi robotę!
Cześć, czy składniki mokre trzeba ucierać czy po prostu wymieszać do połączenia?
Po prostu wymieszać.
Ekstra! Chętnie spróbuję zrobić. Moje dzieciaki zajadają się czekoladowymi. Mam nadzieję że uda mi sie je trochę oszukać
czy zamiast pełnoziarnistej można użyć zwykłej białej mąki pszennej?
Tak, ja zawsze robię ze zwykłą – wg mnie są lepsze bo intensywnie czuć przyprawy