Prosty w przyrządzeniu, odpowiednio zbilansowany, a do tego jeszcze smaczny posiłek na diecie roślinnej? To łatwe! Przekonaj się sam, udowodnię Ci to właśnie w tym wpisie.
Jak już pisałem ostatnio, wracam z cyklem, w którym będę pokazywał, jak zbilansować konkretne posiłki w diecie wegańskiej, i podrzucał fajne i proste przepisy na dania do pudełka – idealne do wzięcia na drogę, do pracy lub na uczelnię.
Taki też jest właśnie poniższy przepis: te proste kotleciki strączkowe z tartą marchewką wymagają odrobiny wkładu pracy (15 minut + pieczenie), lecz można przygotować ich od razu kilka blach i zwyczajnie zajadać je nawet przez kilka dni albo po prostu zamrozić. Lubię, gdy w zamrażalniku burgery roślinne grzecznie czekają na swoją kolej; czuję się wtedy od razu pewniej i wiem, że nie będzie sytuacji, w której nie miałbym czego podać na obiad!
Z czego składa się #7 erBox?
3 kotlety marchewkowe
1 szklankę ugotowanej kaszy gryczanej
½ średniej papryki
liście z 2 małych gałązek jarmużu
garść sałaty
odrobinę natki pietruszki
prosty sos pomidorowy
Te kotleciki bazują poniekąd na burgerach z batata: nadal są niesamowicie pyszne, jednak tańsze (używamy marchewki). Strączki cudownie chowają się w postaci miękkiego burgera, więc to dobra opcja dla tych, którzy niekoniecznie lubią je w klasycznej postaci. Mimo wszystko nie jest to wysokobiałkowy posiłek, a fasola jest tutaj tylko częścią składową kotletów.
Cieszę się bardzo, że kotleciki Wam smakują – jednak dorzuciłem, odpowiadając na Wasze pytania i prośby, małą aktualizacjęprzepisu. Dodatek kaszy bezpośrednio do burgerów sprawia, że są one lepiej zbilansowane, będą jeszcze lepiej się kleiły i z łatwością będą przyjmować okrągłe kształty. Jeżeli dodajecie większą ilość kaszy jaglanej do burgerów, możecie pominąć ją w lunchboxie i dorzucić np. pieczone warzywa, więcej jarmużu lub sałatki
2 szklanki marchewki startej na drobnych oczkach
1–1½ szklanki ugotowanej białej fasoli (lub 1 puszka)
½–1 szklanki ugotowanej (na sypko) kaszy jaglanej
1 łyżka sosu sojowego
¼ szklanki oleju
½ szklanki bułki tartej (lub zmielonych płatków owsianych)
1 łyżka nasion słonecznika (opcjonalnie)
1 mała cebula
1 ząbek czosnku
odrobina startego imbiru
1 łyżeczka papryki wędzonej (lub zwykłej ostrej)
½ łyżeczki mielonej kolendry
sól, pieprz
2. Fasolę zmiksuj razem z olejem, posiekaną cebulą, czosnkiem oraz imbirem.
3. Pastę fasolową przełóż do startej marchewki, dodaj przyprawy, ugotowaną na sypko kaszę, bułkę tartą (lub płatki owsiane) oraz podprażony słonecznik i dokładnie wymieszaj do połączenia się składników.
5. Piekarnik nagrzej na 220°C, a kotlety formuj zwilżonymi dłońmi i układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez około 30–40 minut, a w połowie czasu delikatnie obróć na drugą stronę podważając je łopatką. Na koniec włącz funkcję termoobiegu, by kotlety były ekstrachrupiące. Uważaj jednak, by nie wyschły za bardzo. Smacznego!
Po więcej pomysłów na erBoxy zapraszam tutaj:
Dodałam mniej oleju niż w przepisie i trzy razy więcej przypraw. Wyszły idealne. Pyszne. Chrupkie z zewnątrz, mięciutkie w środku.
Można smażyć na patelni zamiast piekarnika?
Można, jednak będą bardziej mokre w środku, bo nie wysuszą się tak fajnie jak w piekarniku.
Ciapowate i niedobre, próbowałam.
Kotleciki pyszne
Najlepsze kotleciki. Robię od dłuższego czasu i jest to moj nr 1 wśród kotletow wege!! Dodaję duzo ziaren i czasami zmieniam sobie proporcje.
Kotlety pyyyycha, chrupiące na zewnątrz a mięciutkie w środku, niebo w gębie ❤❤❤
Dziękuuuuję ♥️
Robiłam te kotlety kilkadziesiąt razy. Próbowałam modyfikować. Za każdym razem robiły się z nich placki. Pyszne, ale płaskie. I ostatnio coś mi się pomieszało, użyłam cieciorki zamiast fasoli i kuskusu, bo jaglana się skończyła. Wyszły trochę inne, ale nie opadły :) tak czy siak, niebo w gębie! Mój ulubiony przepis z tej strony.
Bardzo się cieszę, że smakują i są ulubione! Fasola może za mocno ugotowana, tak samo jak kasza jaglana? Jeśli wychodzą placki, to ugotuj jaglaną na sypko, a wchłonie wilgoć podczas pieczenia :)
Pyszne kotleciki… Dziękuję za przepis… Na drugi raz będę musiał zrobić z podwójnej porcji
To pierwsze kotlety wegańskie jakie zrobiłam w życiu, co miało miejsce 5 lat temu i do tej pory nigdy nie jadłam lepszych <3
Przepis rewelacja ! Dzisiaj zrobiliśmy z narzeczonym pierwszy raz i wyszedł ogień następne kotleciki, które wypróbujemy to będą te ze szpinakiem !
Pozdrawiamy :))
Super przepis! Z początku obawiałam się, że kotleciki mi się rozwalą, ale wyszły meega chrupiące i smaczne. Dodałam jeszcze pół papryczki chili :)
Wszystko super, ale wystąpiła u całej rodziny sraczka. Kurcze, po czym to może być? Za zdrowe? (;
Podejrzewam, że po prostu jakiś zepsuty składnik :( Jeśli nie macie w diecie dużo błonnika, a nagle zjedliście te burgery, to również może być ta kwestia :)
XDDDD
Hej. Czy zamiast kaszy jaglanej może być kuskus
Myślę, że tak, chociaż kuskus jest dużo mniej wartościowy odżywczo.
Robiłam już kilka razy (no są sztos, kurczę!), a ostatnio zrobiłam mojemu chłopakowi – mięsożercowi, co to uważa, że vege jest fe (też jem mięso, ale vege jest mniam :D) i jego uśmiech wyrażał więcej niż tysiąc słów! Robiłam małe kotleciki tak, że wyszło mi ich 16 sztuk i nic się nie porozwalało i okazało się, że mogłoby ich być 2x więcej…. :D
11/10!!!
Witam, robiłam kotleciki już kilka razy (pycha!) i moje również często wychodzą kruche i łamliwe. Pomyślałam, że tym razem zamiast bulki/płatków owsianych dodam siemienia lnianego, żeby się lepiej skleiły – czy powinnam dać go tyle samo czy trochę mniej? Czy do kotlecików nadaje sie fasola mung zamiast białej?
Odrobinę mniej siemienia, bo ono mocniej ciągnie wodę. Fasola mung dobrze namoczona i ugotowana również się nada :).
hej @ czy mmoge zamienić fasole białą na czerwoną ?
Tak :)
Właśnie zjadłam! Bardzo dobre chociaż zamiast kaszy jaglanej dałam Bulgur zmieszany z qinolą i wyszły pyszne!
Następnym razem spróbuje z ciecierzycy.
Pozdrawiam
Moje ulubione kotlety warzywne <3 robiłam wielokrotnie, ale przyznaję, że raz nie wyszły – zlały się w jedną masę, którą mama pokroiła i wzięła do pracy. Koleżanki były zachwycone smakiem :D a ja się podłamałam…
Naprawdę często je przygotowuje, bo to mój pewniak jeśli chodzi o smak… Mimo miłości do warzyw, to nie wszystkie połączenia mi smakują :(
Robiłam z ciecierzycą zamiast fasoli, również z bulgurem zamiast jaglanej i polecam. Myślę, że równie ważne, co wyrobienie masy, jest mocno nagrzany piekarnik.
Przyznam, że w smaku pycha, ale ciężko ocenić mój obiad jako udany, bo kotlety były bardzo kruche, przewrócenie na drugą stronę podczas pieczenia graniczyło z cudem (spód kotleta zostawał na papierze i nie dało się podnieść szpatułką bo całość się rozpadała). Nie wiem co było nie tak, część kotletów posmarowałem olejem na wierzchu, część nie smarowałam niczym, do drugiej porcji (robiłam podwójna porcje więc było sporo ) dodałam więcej bułki tartej, bo może było zbyt mokro. To też nie pomogło… Tzn każdy kotlet był tak samo rozwalający się mimo że masa surowa wydawała się ok, to w trakcie pieczenia były tak delikatne… po ostygnięciu są ciut lepsze ale nadal można z łatwością je rozwalić jakby coś nie do końca się kleiło w środku no i wyglądają jak mem „oczekiwania vs rzeczywistość”. :(
Mam ten sam problem, ale w smaku pycha!!!
Hej, chce zrobic te kotlety z ryzem, masz pomysl jaki sos pasowalby do tego? Dziekuje :)
Koniecznie spróbuj sosu tzatziki! https://ervegan.com/2017/06/weganski-sos-tzatziki/
Cześć! Jak myślicie, czy się da te kotlety zamrozić, żeby mieć zapas? W jakiej postaci lepiej to robić? Już upieczone czy surowe?
Pewnie, że da się! Najlepiej już upieczone, potem można odgrzać w piekarniku, na grillu lub suchej patelni :)
A co zamiast oleju można dodać? Czy jak go nie dam będą zbyć „ciężkie”? Nie używam żadnych olejów stąd moje pytanie.
Zamiast oleju dodałbym po prostu więcej fasoli i wszystko powinno wyjść OK :).
Pyszne! Zrobiłam część jako kotlety, a część jako klopsiki do makaronu, super pasowaly! Ten przepis to złoto
Czy można podgrzać w parowarze?
Tak :)
Czy te kotleciki, tak jak te z cukinią, można też mrozić? :)
Tak!
Hej, czy zamiast płatków owsianych mogę dać mąkę ryżową?
Myślę, że jest to możliwe. Jednak mąki ryżowej może być potrzebne więcej, niż płatków owsianych, które zwyczajnie pochłaniają więćej wody.
Pyyycha!! Idealne! Wyszło mi 18 sztuk małych kotlecików. Mąż jest zachwycony i mówi że smakują jak sznycle :D
Czy zamiast fasoli można dodać ciecierzycę? Pozdrawiam z Gdańska.
Tak :)
ja robiłam na dwie blaszki i z tej na dole odeszły bez problemu, a u góry się skleiły z papierem do pieczenia, może dla tego. plus dziękuję, byłam sceptycznie nastawiona do białej fasoli w przepisie (złe wspomnienia z dzieciństwa), ale kotleciki wyszły super.
Zrobiłam, zjadłam – przeeepycha! Polecam zrobić z 2 porcji, aby od razu część zamrozić – mamy dzięki temu gotowy obiad w 5min na następny raz. Dzięki za przepis :)