Najłatwiejsze kulki mocy

 

Podobają Ci się moje przepisy?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się ich więcej!

Te niepozorne małe i miękkie kulki to prawdziwa bomba energetyczna. Dodadzą siły i mocy wtedy, gdy tego najbardziej potrzebujesz. Idealne do zabrania na uczelnię, do szkoły lub na górską wyprawę!

energetyczne-kulki-mocy-8512LACZNE

Długo zwlekałem z tym przepisem, bo chciałem jak najbardziej uprościć recepturę, tak aby każdy mógł dobrać swoje ulubione składniki i połączyć smaki, nie narażając się na klapę w lepieniu kulek Dlatego ten przepis to najłatwiejszy sposób na domowe energetyczne ballsy!

kulki mocy

Kulki mocy

Do ich przygotowania można użyć dowolnej mieszanki orzechów i nasion, w zależności od własnych upodobań, ewentualnych nietolerancji pokarmowych i alergii, ale również ze względu na to, jaki efekt odżywczy chce się osiągnąć. Kulki można naładować superfoods – tutaj polecam szczególnie nasiona chia, które dodadzą sporej dawki wapnia i kwasów omega-3. Przydatne będą przede wszystkim orzechy włoskie i laskowe oraz migdały, ale nadadzą się też ziarna słonecznika, pestki dyni, sezam, a nawet siemię lniane.

W wersji bezglutenowej należy użyć bezglutenowych płatków owsianych lub wiórków kokosowych. Słodkość kulek opiera się na czystych daktylach, ale jeśli lubisz bardzo słodkie pyszności – dodaj 1–2 łyżki ulubionego syropu. Do ozdoby kulek można użyć klasycznie kakao, maku, płatków migdałowych lub nawet jaglanych. Do wyboru, do koloru!

kulki mocy

Kulki mocy można przechowywać do tygodnia – w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku. Ja jednak najbardziej lubię te z zamrażalnika. A tam mogą czekać nawet kilka miesięcy!

Składniki na około 15–18 sztuk:
2 szklanki mieszanki orzechów i nasion (użyłem orzechów laskowych, nerkowców, migdałów i ziaren słonecznika)
1 szklanka górskich płatków owsianych
1 szklanka suszonych daktyli, namoczonych godzinę we wrzątku
½ łyżeczki miąższu z laski wanilii (opcjonalnie)
1 łyżka oleju kokosowego (opcjonalnie)
½ łyżeczki soli
ulubione przyprawy: kakao, imbir, gałka muszkatołowa, cynamon, chili
dodatki do obtoczenia: mak, sezam, płatki migdałowe lub jaglane

1. W blenderze z nasadką o ostrzach S zmiel bardzo drobno mieszankę orzechów i przesyp ją do większej miski wraz z wanilią, solą i wybranymi przyprawami. Do mielenia możesz równie dobrze użyć młynka do kawy.
2. Kolejno zmiel płatki owsiane i przesyp je do osobnej miski.
3. Na końcu zmiksuj namoczone wcześniej daktyle (wodę odlej do małej szklanki), aż powstanie z nich gęsta i gładka masa.
4. Do mieszanki orzechowej dodaj masę daktylową i porządnie wymieszaj ją widelcem lub rękoma. Powoli dodawaj płatki owsiane, ugniatając całą masę – do momentu, aż przestanie bardzo kleić się do rąk, ale nadal pozostanie plastyczna.
Zazwyczaj szklanka całych płatków owsianych jest wystarczająca, jednak zależy to od stopnia namoczenia i rodzaju użytych daktyli. Gdyby okazały się za suche – dodawaj po odrobinie wody pozostałej z moczenia daktyli.
5. Uformuj kulę ciasta i odstaw ją do lodówki na 15 minut, aż się schłodzi. W międzyczasie przygotuj dodatki do obtoczenia pralinek.
6. Pralinki formuj w zwilżonych dłoniach. Na jedną kulkę przypada około jedna łyżka ciasta.
7. Ozdabiaj kulki, wcześniej zwilżając je odrobiną wody (wystarczy zaledwie na opuszkach palców), i odkładaj na papier do pieczenia.
8. Gotowe! Kulki najlepiej jeść po dobrym schłodzeniu w lodówce.

Smacznego!

Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!