Prosty paprykarz z kaszy jaglanej

Wegetariańskie pasty w słoikach – w sklepach to już normalka. Jednak taką pastę można przygotować w domu i zadbać o to, by była najpyszniejsza na świecie!

paprykarz-wegetarianski-8191

Mięsne pasztety, rybne paprykarze czy pasty na bazie smalcu dostępne są na każdym kroku, a w składzie najczęściej mają najgorsze składniki i odpadki… Jak wiecie, Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała przetworzone mięso (czyli wędliny, pasztety, kiełbasy itd.) do grupy produktów rakotwórczych. A pasta na bazie kaszy jaglanej i marchewki smakuje naprawdę wyśmienicie, jest prosta i szybka w przygotowaniu i zawiera w sobie samo zdrowie. Po prostu trzeba ją wypróbować! Zagości na Waszych talerzach z pewnością niejeden raz

W sezonie późnoletnim i jesiennym świetnym pomysłem jest dodanie do paprykarza pieczonej czerwonej papryki lub odrobiny upieczonej dyni! Pomyślcie sobie też, co by było, gdyby taki paprykarz zrobić na bazie batatu, którego też można zetrzeć na tarce. Jeżeli zależy Wam na składniku białkowym w takim paprykarzu – idealnie nada się do tego posiekana, wcześniej ugotowana ciecierzyca lub po prostu soczewica (np. zielona). Inspirujcie się i kombinujecie!

paprykarz-wegetarianski-8212

Składnikina średni słoik (kilka kanapek):
¾ szklanki suchej kaszy jaglanej
2 szklanki marchewki lub selera, startej na grubych oczkach
1 średnia biała cebula
3 łyżeczki dobrego koncentratu pomidorowego
2 łyżeczki łagodnego oleju (rzepakowego, słonecznikowego)
1 łyżeczka sosu sojowego tamari lub ciemnego
½ łyżeczki ziela angielskiego mielonego
1 łyżeczka papryki wędzonej słodkiej (lub zwykłej ostrej)
1–2 łyżki płatków drożdżowych
sól i pieprz

1. Cebulę posiekaj i podsmaż na oleju na rozgrzanej patelni. Dodaj do tego startą marchew i duś przez kilka minut.
2. Kaszę jaglaną ugotuj na półsypko z 1½–2 szklankami wody. Przygotuj ją tak, jak lubisz: jeśli wolisz konsytencję bardziej płynnej pasty, dodaj więcej wody; jeśli wolisz wyczuwalne ziarenka kaszy – dodaj mniej. Ja zdecydowanie wybieram drugą opcję, co widać na zdjęciach. A jeśli chcesz, aby paprykarz jednak przypominał gładką pastę – lekko rozgotuj kaszę.
3. Do podduszonej marchewki z cebulą dodaj kaszę jaglaną, przyprawy i przecier pomidorowy. W razie potrzeby, gdyby kasza za bardzo zagęszczała konsystencję, dodawaj po odrobinie wody. Wszystko dokładnie wymieszaj i dopraw solą oraz pieprzem.
4. Paprykarz gotowy! Przełóż go do słoika albo od razu zajadaj z bułką na zakwasie.
Smacznego!

Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!

guest

46 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kasia

Kolejna rzecz od Ciebie REWELACJA do tego stopnia ze 5 latka wcina jak szalona , dzięki Twoim przepisom nawet jej idzie zaszczepić wege styl !! jest przepyszny !

20220119_162310.jpg
Anna

Dzięki za przepis, pyszna pasta, kupowałam podobną w B….e ale była mocno cebulowa. Mój trzylatek sam wyciąga słoik i smaruje bułę pastą pyszną że można oszaleć

agata

Czy ma to smak paprykarzu czy bardziej ryby po grecku?

agata

Szkoda,bo szukam smaku paprykarzu szczecińskiego,jadłam taki wegański kupiony z kaszą jaglaną i w składzie były składniki jak u Ciebie na blogu ,ale smak właśnie paprykarzu szczecińskiego.

bibuła

Czy płatki drożdżowe dodać razem z przyprawami?

Patrycja JT

Świetny ten paprykarz! Nie byłam fanką paprykarzy gdy jadłam mięso, ale ten zupełnie przypadł mi do gustu :)