Sezon na cukinię? Jak się zacznie, to długo się nie kończy! Kilogramowe zielone cuda aż wpraszają się na talerz. Burgery z cukinii: chrupiące z wierzchu, a miękkie w środku – to moja kolejna propozycja na pyszną, wegańską szamę
Często dostaję pytania, co zrobić z cukinii, bo tak obrodziła ogródku! To właśnie przepis dedykowany wszystkim ogromnym okazom tego bardzo wszechstronnego warzywa. Oprócz placków z cukinii, możecie zrobić właśnie takie kotlety i podać na talerzu z gotowanymi warzywami, kremowym purée ziemniaczanym albo w postaci porządnego, wegańskiego burgera
Kotlety świetnie się mrożą – bez problemu możecie zrobić większą porcję, którą później wystarczy tylko podgrzać kilka chwil w piekarniku, a będą jeszcze pyszniejsze!
Wyświetl ten post na Instagramie
Wegańskie burgery z cukinii
2 szklanki cukinii startej na grubych oczkach i odciśniętej z wody (ok. 700g cukinii)
1 czubata szklanka ugotowanej ciecierzycy (lub 1 puszka)
½–¾ szklanki suchej kaszy jaglanej
½ szklanki pestek słonecznika
½ szklanki górskich płatków owsianych
3 ząbki czosnku
½–1 średnia cebula
1 łyżeczka mielonego kuminu
1–2 łyżeczki wędzonej papryki
2 łyżki sosu sojowego
2–3 łyżki oleju roślinnego
2 łyżki płatków drożdżowych (opcjonalnie)
sól, pieprz
1. Dwie duże cukinie zetrzyj na grubych oczkach tarki, najlepiej do dużej miski wyłożonej gazą bądź czystą ściereczką. Następnie odstaw ją na około 5 minut, aż puści soki. Kolejno odciśnij cukinię bardzo mocno i dokładnie z resztek wody i przełóż jej 2 szklanki do nowej miski. To bardzo ważny krok – czym więcej soku odciśniesz, tym lepiej!
2. Kaszę jaglaną przepłucz ciepłą wodą i ugotuj na miękko z wodą w stosunku 1:2.
3. Do miski lub naczynia blendera przełóż ciecierzycę, obrany czosnek i cebulę oraz olej, sos sojowy i przyprawy – zmiksuj na gładką pastę.
4. Do dużej miski z cukinią przełóż pastę z ciecierzycy, kaszę jaglaną i porządnie wymieszaj. W młynku zmiel pestki słonecznika oraz płatki owsiane, a następnie dodaj je do masy na burgery.
5. Całość opraw do smaku solą i pieprzem lub dodatkową porcją przypraw – nie bój się użyć ich w większej ilości, gdyż podstawowe składniki są dość neutralne w smaku. Miskę odłóż na 15 minut, aż masa zgęstnieje (płatki i słonecznik wchłoną wodę) – jeśli jednak nie uda Ci się odcisnąć porządnie cukinii i masa będzie zbyt rzadka – dodaj więcej słonecznika i płatków. Piekarnik nagrzej do 200°C.
6. Burgery formuj zwilżonymi dłońmi i układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz je przez około 35 minut, pod koniec przekładając na drugą stronę (podważając je delikatnie łopatką). Gdy będą zarumienione i chrupiące z zewnątrz – są gotowe. Smacznego!
Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!
Hej. Dzięki za tak ciekawy przepis! Koniecznie muszę spróbować, więc mam pytanie: czy ciecierzycę dodajesz z zalewą z puszki czy bez zalewy? Pozdrawiam :)
Bez zalewy! Zalewa to aquafaba i nie warto jej wylewać do zlewu, ale np. zrobić wegańskie bezy :)
Hejka, czy da się czymś zastąpić płatki owsiane, zapomniałam kupić :( najlepiej coś bezglutenowego? Płatki jaglane mogą być?
Tak, jaglane dadzą radę :) Może jedynie ciut więcej będzie potrzeba.
Zrobiłam dwa dni temu najpierw były pyszne burgery, a później obiad z burgerowym kotletem. Wyszły pyszne, aczkolwiek trzymałam w piekarniku 10min dłużej choć to raczej mój piekarnik tak słabo grzeje. Na pewno będę do nich wracać :)
Kotlety super,ale mimo dodania podwójnej porcji płatków ze słonecznikiem kotlety mi sie rozlazły :( , ale nie poddaje sie
Według mnie ważne jest to jak gotujemy kaszę. Mi sprawdza się gotowanie kaszy na sypko, tak „al dente” Zdecydowanie lepiej formuje mi się wtedy kotlety i zazwyczaj potrzebują one nawet mniej mąki niż jest podane w przepisie. Po upieczeniu też są w porządku, nie kruszą się ;)
W pyte :D