Szot z imbiru i kurkumy

Chłodne wieczory i zimne poranki, a do tego wiatr i plucha? Czas na małe przygotowania do nadchodzących kórtkich dni Ja zaczynam od ostrego szota z imbiru i kurkumy – naładowanego mocą olejków eterycznych tych niesamowitych kłączy!

W mojej małej spiżarni zawsze znajdzie się kawałek korzenia imbiru, a bardzo często i nawet świeżej kurkumy. Najczęściej zaparzam z nich aromatyczne napary i robię imbirową herbatę. Jednak dzisiaj postanowiłem poeksperymentować i wycisnąć z nich sok! Jak się okazało, był to naprawdę dobry pomysł – wbrew pozorom, zarówno imbir jak i sama kurkuma mają w sobie sporo wody, więc soku wyszła prawie cała szklanka.

Tak mocnego soku, że nie odważyłbym się pić go w innej wersji niż jako szoty Czyż to nie świetna sprawa, że w jednym łyku intensywnego i ostrego napoju, zamknięte jest tak dużo składników, które mogą działać przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i rozgrzewająco? O swoją odporność dbam przede wszystkim poprzez ciągłe dążenie do zbilansowanej diety i jest to na pewno podstawa. Dlatego nie będę polecać Wam żadnych nagłych kuracji i picia samych szotów, ani soków z imbiru Jednak – to naprawdę świetne urozmaicenie diety i wzmocnienie przez lub w trakcie sezonu jesienno-zimowego, podczas którego choruje się najczęściej.

Jeśli nie posiadacie jednak wyciskarki do soków, która mogłaby wycisnąć twarde korzenie – taki napój można przygotować również zaparzając obrany imbir wrzącą wodą i dosypując do niego, gdy ostygnie, kurkumy w proszku. Korzenie można również zmiksować klasycznym blenderem z odpowiednią ilością wody, aż dadzą się zmiksować – opcjonalnie można całą miksturę przecedzić przez sito, a z fusów zaparzyć napar, aby ich nie wyrzucać.

 Szot z imbiru i kurkumy

Składniki na kilka małych porcji:
1 spory korzeń imbiru
kilka mniejszych korzeni kurkumy (około garści)
1 cytryna (opcjonalnie)
szczypta pieprzu cayenne
dodatkowo zmielony cynamon, anyż i goździki (opcjonalnie)

1. Ze wszystkich składników wyciśnij świeży sok, najlepiej za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Wcześniej zadbaj o to, aby pozbyć się zgrubiałych i twardych części korzeni imbiru oraz kurkumy. Koniecznie użyj do tego rękawiczek!
2. Na konie dodaj odrobiny pieprzy cayenne i cynamonu. Możesz również dosłodzić odrobiną syropu klonowego. Gotowe!

Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!

guest

13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Milena

Hej Eryk,
Jak długo mogę go przechowywać w lodówce ?

Inzeka

Ja zawsze do wody lubię dodawać imbir, taki świeży starty na tarce. Jak jest zima lub okres przeziębień, to dodaję trochę kurkumy, goździka, trochę szałwii i macierzankę. Oraz to co jeszcze jest pod ręką. Napar robię tak https://totemat.pl/jak-zrobic-zdrowy-napoj-leczniczy-chroniacy-przed-chorobami/ czyli po prostu zaparzam napój z zwykłych ziół, dostępnych w domu. Co ciekawe od 10 lat nie chorowałem na przeziębienia. 

stregha

Pieprz kajenski nie może byc opcjonalny – bez niego kurkumina nie zadziała i jedynie „przeleci” przez organizm.

Ewa

Gdzie kupujesz korzenie kurkumy ?

czeczenka

wlasnie zrobilam…toche inaczej bo korzenie umiescilam w misie Thermomixa i zblendowalam, plus sok z cytryny z sokowirowki wolnoobrotowej,dodalam troche wody i zdllendoalam ponownie.przelalam przez sitko i gotowe…niezle rozgrzewa..dzieki za przepis!!!

J J

dziena Czeczonko! Spoko sie zmiksowalo?