Mój ukochany wypiek z bananów, który powstaje z samych zdrowych składników i wcale nie potrzebuje ich wiele, by być najlepszym chlebkiem bananowym! Chlebek bananowy – genialny na słodkie śniadanie lub na podwieczorek do kawy.
Dawno, dawno temu miałem fazę na pieczenie chlebków bananowych. Podstawowym chlebkiem zawsze był ten owsiany. Poniższy przepis to właśnie jego modyfikacja – tak aby był jeszcze łatwiejszy, zdrowszy i pyszniejszy! Część proszku do pieczenia zamieniłem na sodę oczyszczoną, a cukier na mieszankę ksylitolu i erytrolu. Chlebek nadal jest wilgotny i słodki, a dzięki dowolnym dodatkom może przybierać różne oblicza. Nie potrzebuje mąki, jajek ani dużych ilości oleju i cukru. Wierzch dekoruję zawsze orzechami i bardzo często… czekoladą! To idealny chlebek bananowy.
Owsiany chlebek bananowy
3 dojrzałe, duże banany (lub 4 mniejsze)
2½ szklanki zmielonych na pył płatków owsianych
½ szklanki cukru trzcinowego – opcjonalnie, bo wypiek jest słodki dzięki bananom
1½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
4 łyżki neutralnego oleju roślinnego
2 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka imbiru
½ łyżeczki gałki muszkatołowej
odrobina mielonej wanilii lub ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
szczypta soli
dodatki, np. pistacje, orzechy laskowe lub włoskie, gorzka czekolada, chipsy kokosowe
1. W misie miksera lub malaksera rozgnieć banany na gładką masę, a następnie dodaj olej.
2. Do osobnej miski przesyp wszystkie suche składniki: zmielone płatki owsiane, cukier, proszek do pieczenia, sodę oraz przyprawy. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie przesyp do bananów i porządnie połącz obie masy.
3. Gotową masę na chlebek odstaw na kilka minut, aby płatki pochłonęły część wilgoci i napęczniały. W tym czasie nagrzej piekarnik do 200°C.
4. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia, a do środka przelej owsianą masę. Na koniec na wierzch dodaj wszystkie ulubione, wcześniej posiekane składniki.
5. Ciasto piecz przez około 25 minut, aż chlebek pięknie wyrośnie i się upiecze. Pamiętaj, że środek powinien być nadal lekko wilgotny, inaczej gotowy wypiek będzie suchy i może się rozpadać. Gdy ostygnie, będzie gotowy. Smacznego!
dotyczące pieczenia chlebka:
– płatki owsiane można zastąpić po prostu mąką owsianą, podobną ilością
– jeżeli chlebek wychodzi zbyt suchy: piekarnik przepieka (każdy ma inną regulację temperatury i trzeba go „poznać”) lub banany nie były wystarczająco dojrzałe (w składnikach nie dodajemy żadnego płynu typu mleko sojowe, a główna wilgoć pochodzi z bananów)
– przepis można wykorzystać do upieczenia muffinek – trzeba je wtedy piec krócej, aż wyrosną i się zarumienią
Właśnie spróbowałam chlebka i niestety mi się nie udał. Po upieczeniu jak plastelina, wilgotny, ale zbity i taki „gnieciuch”. Posmarowanie go nutellą trochę ratuje sprawę wiadomo ;) i może w takiej formie, trochę grzesznej, ale go zjemy. A szkoda bo przepis wydawał mi się genialny.
Płatki pochłonęły za dużo wody :( Włożyłaś od razu do piekarnika po wymieszaniu? Ten chlebek jest nieco zbity, ale nie nazwałbym go gnieciuchem – mógł wystarczająco nie wyrosnąć.
Cześć! Często mam w domu więcej mąki pszennej niż płatków owsianych. Zastanawiam się, czy mogę zrobić pół na pół mąkę pszenną z płatkami owsianymi?
Miłego! :)
Tak :)
To jeden z moich ulubionych przepisów od lat. Dzisiaj zamiast bananów dodałam 300 g puree z dyni, wyszedł przepyszny! Mogłam tylko dodać jeszcze 100-200 ml napoju roślinnego, bo masa była dość gęsta. Polecam do wypróbowania. :)
Ten chlebek to sztooos! Jest tak pyszny! Zrobiłam go z daktylami, odrobiną orzechów i z nasionami słonecznika. Pyszny!
A czy zamiast płatków owsianych mogą być otręby owsiane?
Nie, w takiej ilości – jako główny składnik – zmieniłoby to za dużo w konsystencji.