Puszysty, wilgotny – ale jednak z chrupiącą skórką. Oczywiście pełen warzyw i sałat. Do tego pożywny, bezglutenowy i z prostych składników. Najlepszy wegański omlet – zgadnij z czego!
Dawno, dawno temu publikowałem przepis na prosty mix do wegańskiego omletu. Podstawowym składnikiem jest drobna mąka z ciecierzycy, która odpowiednio nawodniona i doprawiona – nie tylko smakuje jak omlet, ale też ma bardzo podobną konsystencję do omletu jajecznego. Jednak w tym przepisie dodaję jeszcze kilka tajemniczych składników i omlet jest najlepszym jakie jadłem do tej pory. Tofu, por i pieczarki to strzał w dziesiątkę! Lepsza konsystencja, więcej wilgoci i dużo więcej pełnowartościego białka!
Najlepszy wegański omlet
½ mieszanki do omletu z tego przepisu
200 g naturalnego tofu
250 g pieczarek
kawałek pora – jasnozielona część
papryka, rukola, biała cebula i inne ulubione warzywa
2 łyżeczki oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
sól oraz pieprz do smaku
1. Przygotuj mieszankę z ciecierzycy według tego przepisu. Możesz wymieszać jej wszystkie składniki i trzymać przez długi czas w szczelnie zamkniętym słoiku, a w razie przygotowywania omletu – mieć ją pod ręką.
2. Mieszankę zalej wodą w proporcjach 1:1, dodaj do niej pokruszone w dłoniach tofu (lub ugniecione widelcem na kawałki przypominające ścięte białko jaja) oraz pokrojone w małe kawałki warzywa (pieczarki, paprykę, cebulę i inne). Wszystko porządnie wymieszaj mieszadłem i dodaj ewentualnie więcej wody, aby masa miała lekko płynną, ale gęstą konsystencję.
3. Na dobrej patelni (około 18–20 cm średnicy) z nieprzywierającą powłoką rozgrzej olej i wlej połowę masy na omlet – wyrównaj powierzchnię masy i na początku smaż na większym ogniu, aby masa od spodu się ścięła. Po minucie zmniejsz ogień i przykryj patelnię dużą pokrywką, aby ścięła się góra omletu.
4. Gdy masa z wierzchu będzie ścięta – obróć omlet na drugą stronę, najlepiej podrzucając patelnię lub odstawiając omlet najpierw na talerz, a potem wrzucając go na patelnię drugą stroną. Podsmaż przez kilka minut, aż będzie chrupiący z obu stron – jednak nie za długo, aby nie wysechł.
5. Tak przygotowany omlet przełóż na talerz, rozłóż na nim ulubione warzywa i sałaty, a następnie złóż na pół jak naleśnika. Możesz dodać sos na bazie octu balsamicznego lub kilka kropel oliwy i gotowe. Smacznego!
Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!
w auchan można znaleźć
W jednym z komentarzy przeczytałam, że smakuje jak prawdziwa jajecznica. To mnie przekonuje do spróbowania, mimo że mąka z ciecierzycy nie rzuciła mi się jeszcze w oczy w sklepach ze zdrową żywnością z mojej miejscowości:)Ale! zawsze jeszcze pozostaje zamówienie jej przez internet:)
Wystarczy zmielić cieciorkę
Ciekawy przepis – a czy zamiast mąki z ciecierzycy można dać sojową? (jestem uczulona na cieciorkę i niestety muszę zamiennika szukać
Mąka z ciecierzycy jest dość wyjątkowa i specyficzna (nie trzeba jej piec, długo gotować itd.), a mąka sojowa musi być poddawana obróbce cieplnej, jednak myślę, że warto spróbować w przypadku uczulenia.
A czy można dac tofu wędzone?
Pewnie!
Wspaniały, dla mnie smakuje jak prawdziwa jajecznica, której bardzo mi brakowało :)