Klasyczne buraczane kotlety do burgerów z dodatkami BBQ to świetna propozycja na zimowy obiad, gdy tęsknimy za letnim grillem. Proste w wykonaniu i pełnowartościowe, dzięki połączeniu odpowiednich składników. Buła, sałata i ketchup obowiązkowo!
Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej z marką Lidl.
Na blogu znajdziecie już sporo przepisów na wsady do burgerów (bez problemu do zjedzenia też jako kotlety do ziemniaków!), jednak na buraczane przychodzi pora dopiero teraz. Zima to czas warzyw korzeniowych, więc trzeba z nich sezonowo korzystać!
To mój kolejny przepis w ramach kampanii #OdPolskiegoDostawcy, w której razem z marką Lidl promujemy polskie warzywa od lokalnych dostawców. #RyneczekLidla to jedno z moich ulubionych miejsc, gdzie kupuję warzywa – oprócz targów, które niestety odbywają się co tydzień i tylko w określonych lokalizacjach (tutaj muszę polecić Pana Ziółko i Targ w Fortecy!). Dlatego przy codziennych zakupach w sklepach Lidl cieszę się, że mogę tam również upolować świetne polskie warzywa w dobrych cenach.
Tym razem mam dla Was buraki podłużne – trochę inne, niż te klasyczne. Są bardziej mięsiste, wilgotne i mają sporą zaletę – dużo łatwiej je się obiera ;). Przygotujcie burgery z tego przepisu, a recepturę na pełnoziarniste bułki do burgerów znajdziecie w mojej pierwszej książce. Dodatki do złożenia burgera zostawiam Wam, jednak chrupiąca cebula marynowana w soku z cytryny, papryka, czy awokado – to będzie strzał w dziesiątkę!
Burrraczane burgery BBQ
2 średnie buraki podłużne z Ryneczku Lidla
¾ szklanki suchej soczewicy czarnej lub zielonej
1 szklanka zmielonych płatków owsianych
1 łyżka zmielonego siemienia lnianego
1 średnia cebula
1 większy ząbek czosnku
¼ szklanki oleju rzepakowego
1–2 łyżki sosu BBQ lub odrobina ekstraktu dymu wędzarniczego
3-4 łyżki glutenu w proszku (opcjonalnie, dla zbitej i ciągnącej się struktury)
3 łyżki płatków drożdżowych (opcjonalnie)
2 łyżeczki papryki wędzonej słodkiej
½ łyżeczki pieprzu cayenne
sól i pieprz
1. Buraki obierz i jednego zetrzyj na grubych oczkach tarki, a drugiego na mniejszych. Soczewicę ugotuj do miękkości i odstaw do ostygnięcia.
2. Do startych buraków w dużej misce dodaj posiekaną cebulę i czosnek oraz przyprawy. Wszystko porządnie wymieszaj, dodaj płatki owsiane i siemię, a następnie całą masę odstaw, aż trochę napęcznieje i zboża wchłoną nadmiar wody. Jeżeli używasz dodatku glutenu, dodaj go razem z płatkami owsianymi.
3. Do masy dodaj 3 łyżki całej soczewicy, a resztę zmiksuj na pastę ręcznym blenderem i dodaj ją razem z olejem do głównej masy. Wszystko porządnie wymieszaj i odstaw na chwilę, pod koniec doprawiając solą i pieprzem do smaku.
4. W tym czasie nagrzej piekarnik do 200°C, a blachę wyłóż papierem do pieczenia.
5. Burgery formuj zwilżonymi dłońmi z odrobiną oleju i ułożone na blaszce piecz przez około 45 minut z funkcją termoobiegu, w połowie czasu obracając je na drugą stronę.
6. Kotlety będą najlepsze, gdy odrobinę ostygną i zwiążą odpowiednią konsystencję. Dodaj je do ulubionych bułek z dodatkami i sosami. Smacznego!
Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!
Czy kotlety te nadają się na grilla?
Wstępnie podsmażone lub upieczone, tak. Surowe niezbyt.
Tak właśnie zrobiłam, dodatkowo podczas grillowania smaruje sosem BBQ i są nieziemsko smaczne. Dziękuję za ten przepis i odpowiedź!
Czy kotlety można przechowywać w lodówce? Jeśli tak to przed czy po upieczeniu
Można zarówno przed upieczeniem, ale też po upieczeniu :) Dobrze również się mrożą (już po upieczeniu).
Jedne z moich ulubionych kotletów wegetariańskich. Buraki kupuję natomiast na prawdziwym ryneczku, wcześniej też u znajomego rolnika, który niestety w ubiegłym roku zrezygnował z nich na rzecz nowego gatunku ziemniaka (szkoda). Z buraków często robię również „tatara” :) Bardzo wdzięczne i zdrowe warzywo.
Czy mozna je zamrozić ?
Tak, po upieczeniu :).
Eryk, kiedy nowa książka? <3
Aż mi sie oczy zaświeciły gdy to przeczytałam u Ciebie.