Puszysty biszkopt, mocna kawa, odrobina likieru i puszysty krem – to pomysł na klasyczny włoski deser. Nie ważne, czy w słoiku, pucharku, czy w formie – ważne, że z włoskim temperamentemi puszystą pianką w cappuccino dzięki Philips LatteGo.
Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej z marką Philips.
Nie pamiętam, czy jadłem kiedyś tiramisu we Włoszech w wersji niewegańskiej – jednak dzięki wycieczce do Rzymu, wiem, jak powinno smakować w wersji roślinnej. Te kilka prostych składników łączy się w cudowny deser z temperamentem – odrobiną migdałowego likieru i przede wszystkim mocną kawą. Tiramisu można przygotować z pięknymi równymi warstwami biszkoptu i kremu, ale ja wolę typową włoską wersję uliczną – z nierównymi kleksami kremu, ale nadal pełnią smaku.
Puszyste cappuccino jako dodatego do tego przepisu przygotowałem razem z ekspresem marki Philips z systemem spieniania LatteGo – dzięki niemu uzyskałem puszystą piankę nawet z mleka sojowego i nie musiałem trudzić się z myciem dysz i rurek, bo ten system wystarczy… wypłukać pod bieżącą wodą. Ekspres jest bardzo łatwy w użyciu, dzięki dotykowemu panelowi i wszystkimi opcjami widocznymi na wierzchu. Pozwala on wybrać kawę spośród pięciu rodzajów, a do tego dostosować do naszych preferencji – mocniejsza, mniejsza, większa pianka itd. Kawa zaczyna swoją drogę w ceramicznym młynku z regulacją stopnia zmielenia, a dobrze wiemy, jak ważne są świeżo mielone ziarna!
O zaletach ekspresu i innowacyjnego systemu do spieniania mleka dowiecie się więcej z filmu, który przygotowałem dla marki Philips. Warto #zostaćwdomu i rozkoszować się kawą dobrą jak w kawiarni. Nie zapomnijcie o dobrych ziarnach!
Wegańskie tiramisu
biszkopt: 1 szklanka mąki pszennej
½ szklanki mleka sojowego
¼ szklanki cukru
1 łyżka dowolnego octu
¼ łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta proszku do pieczenia
szczypta soli
około 2 mocne porcje espresso
krem: 1 puszka mleka kokosowego (schłodzonego)
1 łyżka likieru amaretto
3–4 łyżki cukru
kakao do posypania
1. Mleko, ocet i cukier wymieszaj w większej misce. Mąkę wymieszaj z sodą i proszkiem do pieczenia, a następnie połącz z wymieszanym wcześniej mlekiem.
2. Całość wylej na płaską blachę do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C na około 30 minut, aż biszkopt będzie z wierzchu brązowy. Wyciągnij do ostudzenia i pokrój na mniejsze kawałki.
3. Krem przygotuj po prostu mieszając stałą część mleka kokosowego z cukrem i likierem, odstawiając do lodówki do ponownego schłodzenia.
4. Biszkopty nasącz wcześniej przygotowaną kawą i naprzemiennie układaj w słoiczkach razem z kremem. Na sam koniec posyp deser kakao. Odstaw do schłodzenia do lodówki, a gdy odpowiednio zgęstnieje, zajadaj popijając puszystym cappuccino. Smacznego!
Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!
Pytanie od totalnego laika – co daje ocet w przepisie na biszkopt? Czy można go pominąć albo czymś zastąpić (np. może sokiem z cytryny?). Nie używam octu, nie lubię, nie mam w domu. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Swoją drogą wspaniały blog i przepisy. Od kilku dni siedzę i szukam inspiracji, po prostu przepadłam!
Sok z cytryny jest okej. Ocet/sok z cytryny + soda = dwutlenek węgla, więc bąbelki, które zapiekamy w cieście w piekarniku i otrzymujemy biszkopt :)
Dziękuję bardzo za odpowiedź =)
Jejku, zaraz wszystkie składniki będziemy chcieli wymieniać i zrobi się nowy przepis, ale… czy można z mąki pełnoziarnistej i z ksylitolem? :D Ja wiem. To biszkopt. Biszkopt wymaga. Ale IO jest bezlitosne jak biszkopt A tak by się zjadło takie tiramisu, o mamo…
Ksylitol tak, i mąka pełnoziarnista tak – jednak trzeba dodać więcej płynów, bo pełne ziarno potrzebuje więcej, trzeba kombinować. W przypadku takiego tiramisu jest trochę łatwiej, bo biszkopt nie musi być jakoś pięknie wyrośnięty.
Przepyszne to tiramisu :) Smakowało całej rodzinie
Pychotka
Szkoda, że nie mozna pobrać PDF przepisu :(
Hej, można! Kliknij w „wydrukuj przepis” pod listą składników, a tam wybierz opcję zapisu PDF :)