Podobają Ci się moje przepisy?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się ich więcej!
Podobają Ci się moje przepisy?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się ich więcej!
Lekko kruszące i miękkie ciasto, aromatyczne i korzenne jabłka oraz dyniowy syrop – czy to szarlotka idealna? Prosta szarlotka –napracujecie się może 15 minut, a upiecze się szybciej, niż się wydaje. Czas się ogrzać dobrym ciastem!
Jakoś miesiąc temu, gdy dorwałem pierwsze w tym sezonie śliwki, podzieliłem się na Instagrami nowiną, że mam super fajne ciasto, które robi się 10 minut – ciasto coś jak kruche, ale bez czekania, aż się schłodzi i bez wałkowania, tylko „uciapane” do formy. Bo właśnie nie ukrywam, ale o takie przepisy mi chodzi od 8 lat prowadzenia bloga– łatwe, dostępne dla każdego, a do tego pyszne i wegańskie.
Problem z przepisami, które fajnie wyszły ot tak podczas gotowania obiadu, jest taki – że trzeba je powtórzyć, aby zapisać recepturę. Ewolucja powędrowała więc do szarlotki, ciasto kruche okazało się takim trochę półkruchym, a na to wszystko jeszcze wylądował dyniowy syrop pumpkin spice, który (sądząc po Waszych komentarzach, udostępnieniach i fotkach,) jest totalnym hitem, a niebywale pasuje do jesiennego jabłecznika. Przydałaby się jeszcze gałka waniliowych lodów, ale znowu bez przesady, nawet prosta szarlotka broni się sama w sobie!
Opcjonalnie dorzucam do ciasta otręby owsiane, aby dodać mu trochę błonnika do zwykłej pszennej mąki. Wartości odżywcze obejmują otręby oraz użycie erytrytolu pół na pół.
1. Mąkę przesiej do naczynia robota, dodaj cukier, proszek do pieczenia, otręby i sól. Dodaj pokrojony w kostkę zamiennik masła i wyrób, aż powstaną tłuste okruszki. Jeśli nie masz robota, możesz to zrobić na blacie przy użyciu tłuczka do ziemniaków lub w misce. Dodaj wody i szybko wyrób miękkie ciasto. Tortownicę wyłóż ciastem: kawałek po kawałku ugniataj je rękoma do blachy. Powinno zostać Ci trochę ciasta, które przeznacz na kruszonkę – zetrzyj je na grubej tarce (możesz dodać do resztki ciasta trochę mąki). Piekarnik nagrzej do 180°C.
2. Jabłka pokrój w mniejsze kawałki (kostkę, ósemki – a lubię w plastry) i podsmaż na ciepłym zamienniku masła w rondku, do którego kolejno dodaj przyprawy. Całość duś około 10 minut, aż wszystko ładnie się połączy i będzie pięknie pachnieć.
3. Jabłkowe nadzienie przełóż do formy, obsyp kruszonką i piecz około 50 minut, aż szarlotka zacznie się rumienić. Ja pod koniec lubię dopiec dodatkowe 10 minut z włączonym grillem na 200°C, aby całość była ekstra rumiana i z góry chrupiąca.
4. Szarlotkę podawaj po ostygnięciu solo albo z gałką lodów i syropem dyniowym. Smacznego!
Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!
Właśnie testuję… Zobaczymy co wyjdzie, bo jestem beztalenciem jeśli chodzi o kulinaria. Ale przepis mnie zainspirował do działania.
Wyszło przepysznie! Serdecznie dziękuję za ten wspaniały przepis :). Rodzinie smakowało. Będzie pieczone wielokrotnie!
Bardzo, bardzo się cieszę! Jest mi ogromnie miło, że taki prosty przepis na szarlotkę spotkał się z tak dużym pozytywnym odzewem! <3
zachęconam :) Zabieram się do pracy. Poproszę kciuki :)
Pyszna! Lekka, bardziej jabłkowa niż obciążona ciastem. W tej chwili, moja ulubiona wersja szarlotki. Znakomite połączenie przypraw do jabłek. Wychodzą pachnące i nieco ostre, pieprzne – z charakterem.
najcudowniejsza szarlotka jaką jadłam, serio! nie jest za słodka, choć to pewnie też zależy od jabłek, ale ja użyłam pierwszych lepszych z warzywniaka i wyszło cudownie.
wielkie dzięki za ten przepis! ciasto nie zdążyło wystygnąć a już nie ma połowy
Bardzo się cieszę! Tak, słodkość zależy od jabłek, ale ja też lubię kwaskowe i takie bardziej naturalne, więc nie dosładzam nadzienia, ale oczywiście można próbować pod siebie :)
Jeśli pomijamy otręby dajemy odpowiednio więcej mąki?
Możesz dodać :) Bez otrębów ciasto może wyjsć delikatniejsze.
Zapomnialam proszku do pieczenia, ale i tak wyszlo pyszne <3
Ze śliwkami zamiast jabłek chyba też wyjdzie, prawda? :)
Tak!
Ostrożnie z czasem pieczenia. Zrobiłem szarlotkę dwa razy, za pierwszym otworzyłem piekarnik po 25 minutach, żeby ją obrócić i już szarlotka była spalona. Za drugim razem byłem bardziej ostrożny, sprawdziłem po 20 min i potrzebowała dodatkowych kilku minut. Tak czy owak, 50 + 10 minut z przepisu to fikcja!
A ciasto bardzo smaczne, zarówno z jabłkami jak i z rabarbarem.
O widzisz! Przyznam, że nie wiem skąd aż taka duża różnica, bo to za dużo, aby była to kwestia piekarnika. Przy najbliższej okazji sprawdzę jeszcze raz tę szarlotkę i dam znać. Dzięki za info! Cieszę że smakuje :)
Płatki owsiane zamiast otrębów mogą być?
Tak :)