Świąteczna pieczeń, ale uniwersalna, bo na każdą świąteczną okazję i większy obiad jako danie główne. Pełna warzyw z nieco wędzonym smaczkiem i doskonała z sosem pieczeniowym. Świąteczna pieczeń na zimę i wiosnę – prosta, smaczna i pożywna.
W środku jest wilgotna i zbita, ale kawałki warzyw są fajnie wyczuwalne. Dodatek wędzonej śliwki dodaje fajnego dymnego posmaku, a suszone wiśnie (możecie zamienić na żurawinę) dodają kwaskowatości, która fajnie przebija się przez warzywa i korzenne przyprawy.
Tak jak pisałem w poście „jjak przygotować wegańskie Boże Narodzenie” ja nie przygotowuję konkretnych i specjalnych przepisów, a korzystam z tych tradycyjnych babcinych i tylko kombinuję pod wegańskie smaki. Dlatego zależało mi na uniwersalnej odświętnej pieczeni – bo możecie przygotować ją na Wigilię, Nowy Rok, na Wielkanoc i po prostu na obiad z teściami
Bazuje na warzywach „włoszczyźnianych”, pieczarkach i ciecierzycy. Suszone grzybki, żurawina i wędzone śliwki wprowadzają jesienno-zimowy klimat, ale na wiosnę możecie dodać sporo natki pietruszki, pora i ziaren słonecznika.
Patent z zawijaniem farszu w ciasto (kruche, francuskie lub drożdżowe – możecie użyć po prostu tych gotowych dostępnych w sklepach) to jeden z moich ulubionych, szybkich i pragmatycznych patentów na wyjątkową pieczeń. Można powiedzieć, że to taki wegański pasztet zamknięty w cieście
Świąteczną pieczeń można fajnie kroić i nawet grillować. Świetna będzie na drugi i trzeci dzień, a najlepiej ją kroić właśnie na zimno drugiego dnia, a podgrzać na patelni lub pod grillem piekarnika.
Podajcie ją z sosem pieczeniowym, ale również po prostu z sosem BBQ. Ale co najważniejsze – nie bójcie się długiego opisu przygotowania przepisu – starałem się opisać go dokładnie, w blogowym stylu. Przepis wbrew temu jest bardzo prosty i jeśli kiedyś robiliście wegański pasztet, dacie totalnie radę!
Miłego gotowania,
Eryk
PS. Przepis na genialny sos pieczeniowy już wleciał na bloga i czeka na Was tutaj.
Wegańska świąteczna pieczeń
2½ szklanki marchewki startej ma małych oczkach
2 białe cebule
3 łodygi selera naciowego
3 łyżki oleju lub wegańskiego zamiennika masła
3 goździki, 1 ziele angielskie, 1 ziarno jałowca
400g pieczarek, 10g suszonych grzybów + ½ szklanki wrzątku
3 łyżki zmielonego siemienia lnianego + 9 łyżek wody
1 szklanka ugotowanej ciecierzycy (lub z puszki)
½ szklanki suszonych wiśni lub suszonej żurawiny
4 suszone śliwki wędzone (opcjonalnie)
2 łyżki musztardy
3 łyżki płatków drożdżowych
3 łyżki sosu Worcestershire
sól i pieprz do smaku
2 arkusze ciasta francuskiego lub drożdżowego
1. W większym garnku rozgrzej olej i podsmaż w nim chwilę goździki, ziele angielskie i jałowiec. Na aromatycznym oleju podsmaż kolejno: posiekaną cebulę i pokrojone w kostkę pieczarki.
2. W międzyczasie wrzątkiem zalej grzyby, a w małym garnuszku wymieszaj siemię z wodą, zagotuj na 2 minuty i odstaw do spęcznienia.
3. Gdy cebula i pieczarki ładnie się podsmażą dodaj marchewkę i pokrojony w drobną kostkę seler naciowy. Dodaj kolejno grzyby wraz z wodą w której się moczyły, wymieszaj i podduszaj na małym ogniu przez około 15 minut.
4. Ciecierzycę zmiksuj blenderem ręcznym na pastę i dodaj do pozostałych składników wraz ze spęczniałym siemieniem lnianym. Wszystko porządnie wymieszaj i trzymaj chwilkę na małym ogniu.
5. Kolejno dodaj posiekane wiśnie/żurawinę, 1 łyżkę musztardy, płatki drożdżowe i sos Worcestershire. Całość dopraw też solą i pieprzem do smaku.
6. Całą masę dobrze wymieszaj, przełóż do miski, którą kolejno ostudź (na balkonie, a potem w lodówce). Przed włożeniem do piekarnika, wszystko powinno być zimne. Jeśli masa jest nadal miękka i bardzo wilgotna, dodaj więcej siemienia lnianego i opcjonalnie 1-2 łyżki skrobii ziemniaczanej, która scali masę podczas pieczenia.
7. Przygotuj 2 arkusze wybranego ciasta i nałóż na nie farsz, formując podłuży kawałek, który kolejno owiń drugim arkuszem ciasta. Scal widelcem na bokach, obetnij nadmiarowe ciasto, a górę pieczeni ponacinaj w kratkę. Resztkami ciasta możesz przyozdobić swoją pieczeń. Przełóż ją na blaszkę do pieczenia, a jeśli masz trochę czasu – warto schłodzić ją w lodówce przed włożeniem do piekarnika.
8. Piekarnik nagrzej do 180°C, a pozostałą 1 łyżkę musztardy wymieszaj z odrobiną wody i używając pędzla (lub czystego palca ;)) nasmaruj wierzch ciasta.
9. Całość piecz około 40–50 minut, aż zacznie się rumienić z wierzchu. W połowie pieczenia możesz ponownie nasmarować ciasto musztardą z wierzchu.
10. Gotową pieczeń chwilkę ostudź i możesz podawać! Warto kroić ją nożem jak do chleba. Świetnie smakuje drugiego i trzeciego dnia odgrzana na patelni lub na grillu. Smacznego!
Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!
Czy można dodać soczewice zieloną zamiast ciecierzycy?;)
Tak, w zasadzie każde strączki dadzą radę :)
Dzień dobry, a dałoby radę sam farsz przygotować dzień wcześniej i trzymać w lodówce, a zawinąć w ciasto i piec kolejnego dnia?
Tak, da radę!
Witam, po siemie lniane ? Mam na nie uczulenie . Czym zastąpić?
Nasiona chia, babka jajowata, błonnik witalny.
Czym można zastąpić płatki drożdżowe?
Najłatwiej pominąć, bo są bardzo specyficzne. Można dodać ciut więcej soli lub sosu sojowego, ewentualnie miso.
można pominąć sos Worcestershire albo czymś zastąpić?
Sos sojowy i odrobinka octu :)