Świąteczna pieczeń uniwersalna

Świąteczna pieczeń, ale uniwersalna, bo na każdą świąteczną okazję i większy obiad jako danie główne. Pełna warzyw z nieco wędzonym smaczkiem i doskonała z sosem pieczeniowym. Świąteczna pieczeń na zimę i wiosnę – prosta, smaczna i pożywna.

SKOCZ DO PRZEPISU

W środku jest wilgotna i zbita, ale kawałki warzyw są fajnie wyczuwalne. Dodatek wędzonej śliwki dodaje fajnego dymnego posmaku, a suszone wiśnie (możecie zamienić na żurawinę) dodają kwaskowatości, która fajnie przebija się przez warzywa i korzenne przyprawy.

Tak jak pisałem w poście „jjak przygotować wegańskie Boże Narodzenie” ja nie przygotowuję konkretnych i specjalnych przepisów, a korzystam z tych tradycyjnych babcinych i tylko kombinuję pod wegańskie smaki. Dlatego zależało mi na uniwersalnej odświętnej pieczeni – bo możecie przygotować ją na Wigilię, Nowy Rok, na Wielkanoc i po prostu na obiad z teściami

Bazuje na warzywach „włoszczyźnianych”, pieczarkach i ciecierzycy. Suszone grzybki, żurawina i wędzone śliwki wprowadzają jesienno-zimowy klimat, ale na wiosnę możecie dodać sporo natki pietruszki, pora i ziaren słonecznika.

Patent z zawijaniem farszu w ciasto (kruche, francuskie lub drożdżowe – możecie użyć po prostu tych gotowych dostępnych w sklepach) to jeden z moich ulubionych, szybkich i pragmatycznych patentów na wyjątkową pieczeń. Można powiedzieć, że to taki wegański pasztet zamknięty w cieście

Świąteczną pieczeń można fajnie kroić i nawet grillować. Świetna będzie na drugi i trzeci dzień, a najlepiej ją kroić właśnie na zimno drugiego dnia, a podgrzać na patelni lub pod grillem piekarnika.

Podajcie ją z sosem pieczeniowym, ale również po prostu z sosem BBQ. Ale co najważniejsze – nie bójcie się długiego opisu przygotowania przepisu – starałem się opisać go dokładnie, w blogowym stylu. Przepis wbrew temu jest bardzo prosty i jeśli kiedyś robiliście wegański pasztet, dacie totalnie radę!

Miłego gotowania,
Eryk

PS. Przepis na genialny sos pieczeniowy już wleciał na bloga i czeka na Was tutaj.

Wegańska świąteczna pieczeń

Składniki na około 10-12 porcji:
2½ szklanki marchewki startej ma małych oczkach
2 białe cebule
3 łodygi selera naciowego
3 łyżki oleju lub wegańskiego zamiennika masła
3 goździki, 1 ziele angielskie, 1 ziarno jałowca
400g pieczarek, 10g suszonych grzybów + ½ szklanki wrzątku
3 łyżki zmielonego siemienia lnianego + 9 łyżek wody
1 szklanka ugotowanej ciecierzycy (lub z puszki)
½ szklanki suszonych wiśni lub suszonej żurawiny
4 suszone śliwki wędzone (opcjonalnie)
2 łyżki musztardy
3 łyżki płatków drożdżowych
3 łyżki sosu Worcestershire
sól i pieprz do smaku
2 arkusze ciasta francuskiego lub drożdżowego

1. W większym garnku rozgrzej olej i podsmaż w nim chwilę goździki, ziele angielskie i jałowiec. Na aromatycznym oleju podsmaż kolejno: posiekaną cebulę i pokrojone w kostkę pieczarki.
2. W międzyczasie wrzątkiem zalej grzyby, a w małym garnuszku wymieszaj siemię z wodą, zagotuj na 2 minuty i odstaw do spęcznienia.
3. Gdy cebula i pieczarki ładnie się podsmażą dodaj marchewkę i pokrojony w drobną kostkę seler naciowy. Dodaj kolejno grzyby wraz z wodą w której się moczyły, wymieszaj i podduszaj na małym ogniu przez około 15 minut.
4. Ciecierzycę zmiksuj blenderem ręcznym na pastę i dodaj do pozostałych składników wraz ze spęczniałym siemieniem lnianym. Wszystko porządnie wymieszaj i trzymaj chwilkę na małym ogniu.
5. Kolejno dodaj posiekane wiśnie/żurawinę, 1 łyżkę musztardy, płatki drożdżowe i sos Worcestershire. Całość dopraw też solą i pieprzem do smaku.
6. Całą masę dobrze wymieszaj, przełóż do miski, którą kolejno ostudź (na balkonie, a potem w lodówce). Przed włożeniem do piekarnika, wszystko powinno być zimne. Jeśli masa jest nadal miękka i bardzo wilgotna, dodaj więcej siemienia lnianego i opcjonalnie 1-2 łyżki skrobii ziemniaczanej, która scali masę podczas pieczenia.
7. Przygotuj 2 arkusze wybranego ciasta i nałóż na nie farsz, formując podłuży kawałek, który kolejno owiń drugim arkuszem ciasta. Scal widelcem na bokach, obetnij nadmiarowe ciasto, a górę pieczeni ponacinaj w kratkę. Resztkami ciasta możesz przyozdobić swoją pieczeń. Przełóż ją na blaszkę do pieczenia, a jeśli masz trochę czasu – warto schłodzić ją w lodówce przed włożeniem do piekarnika.
8. Piekarnik nagrzej do 180°C, a pozostałą 1 łyżkę musztardy wymieszaj z odrobiną wody i używając pędzla (lub czystego palca ;)) nasmaruj wierzch ciasta.
9. Całość piecz około 40–50 minut, aż zacznie się rumienić z wierzchu. W połowie pieczenia możesz ponownie nasmarować ciasto musztardą z wierzchu.
10. Gotową pieczeń chwilkę ostudź i możesz podawać! Warto kroić ją nożem jak do chleba. Świetnie smakuje drugiego i trzeciego dnia odgrzana na patelni lub na grillu. Smacznego!

Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!

guest

10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kasia

Czy można dodać soczewice zieloną zamiast ciecierzycy?;)

Patrycja

Dzień dobry, a dałoby radę sam farsz przygotować dzień wcześniej i trzymać w lodówce, a zawinąć w ciasto i piec kolejnego dnia?

Paulina

Witam, po siemie lniane ? Mam na nie uczulenie . Czym zastąpić?

Anita

Czym można zastąpić płatki drożdżowe?

Anna

można pominąć sos Worcestershire albo czymś zastąpić?

Last edited 3 lat temu by Anna