Powstały jako leniwa wersja pierogów z serem – gdzie ciasto i nadzienie jest po prostu wymieszane. Wspomnienie dzieciństwa i comfort food – pierogi leniwe, ale w wersji wegańskiej z tofu! Pyszne i do podania na słono, ale też słodko.
Pierogi leniwe, czasem nazywane kluskami, to ekspresowa wersja na całkiem pożywny posiłek – bogaty w białko, wapń, a przy tym łatwostrawny i bardzo uniwersalny. W wersji wegańskiej od razu prosi użyć się naturalnego tofu zamiast kwaśnego twarogu, a kwaśność uzyskać sokiem z cytryny. Prosty i tani obiad, śniadanie lub kolacja – do podania na słono i słodko.
Ja najczęściej podaję leniwe z:
– bułką tartą (robię sam z końcówek chleba żytniego)
– cukrem-erytrolem i cynamonem
– konfiturą żurawinowa obok klopsików z sosem pieczeniowym
– pieczoną fasolą BBQ
– sosem z pieczonej papryk
– mielonym tofu i parmezanem z nerkowców
Najważniejszym w tym przepisie jest nie dodać za dużo mąki – ciasto powinno być mięciutkie, ale już nie powinno kleić się do rąk. Jeśli dodacie za dużo mąki – wyjdą totalnie twarde kluski. Niekiedy w pierogach leniwych część twarogu zastępuje się (lub po prostu dodaje) purée ziemniaczane, z czego powstaje połączenie pieroga leniwego i kluski śląskiej – wychodzi ich więcej, taniej, a są równie pyszne – spróbujcie!
Wegańskie pierogi leniwe z tofu
1 kostka (180g) tofu naturalnego
sok z 1 cytryny (ok. 3 łyżki)
2 łyżeczki cukru lub zamienników
5 łyżek mąki pszennej
2 łyżki skrobii ziemniaczanej
szczypta soli
woda do gotowania
cuda do podania
1. Tofu zmiksuj blenderem ręcznym na gładką pastę dodając do niego sok z połówki cytryny. Spróbuj i dodaj trochę więcej, jednak uważaj, bo możesz mieć ogromną cytrynę i za dużo soku. Z racji, że to na razie sam „twaróg”, tofu powinno być dość kwaśne.
2. Kolejno dodaj do tofu suche składniki i wymieszaj dłońmi. Na desce posypanej odrobinką mąki uformuj kulę, a następnie wyroluj wałek o grubości 2cm. Kolejno nożem krój ukośnie kawałki na wzór kopytek, ale możesz nawet wykrawać gwiazdki i serduszka, jeśli masz ochotę.
3. Pierogi leniwe gotuj w lekko osolonej wodzie, aż wypłyną na powierzchnię. Odcedź i podawaj od razu z ulubionymi dodatkami. Smacznego!
Smakowało?
Wesprzyj mnie i postaw symboliczną kawę, aby pojawiało się więcej takich przepisów!
Czy można je mrozić już ugotowane?
Oj nigdy nie próbowałem w ten sposób, więc nie podpowiem :(
Jestem w szoku – naprawdę smakują jak kluski z serem. Bardzo dobre proporcje: ciasto łatwo się formuje, nie rozpada, nie klei, wychodzą mięciutkie. U mnie dominował lekko smak słodki więc serwowałam z prażonymi jabłkami i cynamonem. Palce lizać, dzięki
Cześć,
Super przepis, miałem jednak problem z ilością mąki — jak przeliczyć na gramy lub ml jedną łyżkę mąki? Użyłem miarki, gdzie łyżce odpowiada 15ml.
1 łyżka mąki 15ml to będzie około 7,5g mąki :)
jezu, jakie to dobreee! nie moge sera, a ze mialam ochote na kluchy to zrobiłam te. Szybkie łatwe i przepyszne, polecam!
Hej.
Polecam kilka kropel oleju do gotowania…
Po zrobieniu większych ilości może poleżeć bez sklejania (patent mojej mamy :)
Dzięki za przepis – robię z sosem żurawinowym…